EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
04.12.17.

Jauniešu mantojuma stāsti fotokolāžās rotās 2018. gada kalendāru

Publicitātes attēls. UNESCO 2018. gada kalendāra vāks.

Ceturtdien, 7. decembrī, plkst. 12.30 koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” norisināsies akcijas “Mantojuma stāsts – mans stāsts, tavs stāsts” laureātu apbalvošana, kas šoreiz notiks dienu pēc datuma, kurā pirms divdesmit gadiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauts Rīgas vēsturiskais centrs. Akcijas mērķis bija mudināt bērnus un jauniešus iepazīt kultūras mantojuma vērtības, veidojot fotokolāžas. Tapušās fotokolāžas kopā ar stāstiem rotās 2018. gada kalendāru.

Akcijā “Mantojuma stāsts – mans stāsts, tavs stāsts” piedalījās 158 dalībnieki no 47 Latvijas izglītības iestādēm.

Kalendārā iekļautos 13 darbus izvēlējās un klātienē laureātus sveiks sabiedrībā pazīstami cilvēki, kuru ikdienas darbs, kaislība un pārliecība ir mantojuma saglabāšana, aizsardzība un daudzināšana, tostarp, Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, kolektīva FREE RIGA līdzdibinātājs un pilsētvides aktīvists Mārcis Rubenis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis,  Latvijas Nacionālā vēstures muzeja galvenais krājuma glabātājs etnogrāfijas nodaļā Jānis Šabanovs, Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, arhitekts Jānis Dripe, tekstiliju restauratore Indra Saulesleja, izglītības uzņēmuma „Lielvārds” vadītājs Aivars Gribusts, mākslas vēsturnieks Ojārs Spārītis, starpnozaru mākslas grupas „Serde” vadītāja Signe Pucena, arhitekts un pilsētplānotājs Viesturs Brūzis.

2018. gada kalendāram tika izvēlēti darbi:

·      Lindas Treigūtes darbs "Drop of Culture"/ “Kultūras lāse” (Latvijas Kultūras koledža);

·      Džeinas Lauvas darbs "Pilsētas sirds" (Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums) ;

·      Katrīnas Podoļskas darbs "Slapjā Merķeļa pasāža" (Ādažu vidusskola);

·      Endijas Grundmanes darbs “Mana satikšanās ar Bucleru” (Viesītes Mūzikas un mākslas skola);

·      Patrīcijas Prūses darbs "Baldones sanatorijas brīnums" (Baldones Mākslas skola);

·      Katrīnas Spēkaines darbs "Mantojuma stāsts. Personiskais." (Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums);

·      Viktorijas Kolomažņikovas un Inetas Dukšinskas darbs „Rudzu maize cauri gadsimtiem” (Daugavpils Saskaņas pamatskola);

·      Nila Klaverī darbs "Mans krāsainais ceļš" (Jūrmalas Mākslas skola);

·      Ilvas Hofmanes darbs "Mantojums kā hobijs" (Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums);

·      Milēnas Kosarevas darbs "Rīgas Svētā Pētera baznīca" (Babītes vidusskola);

·      Beātes Avotas, Janas Gundegas Doniņas, Karīnas Ludbaržas un Ketijas Pujātes darbs "Šekums šekumā" (Aizputes vidusskola);

·      Kristiānas Zvirbules darbs "Viena saule tev un man!" (Jaunsilavas pamatskola).

Kalendāra vāku grezno – Kintijas Krūzbergas, Jēkaba Černuho un Nika Norena Rozenberga darbs "Vijoties caur ozola zariem" (Ozolnieku vidusskola).

Kalendāra atklāšana notiek dienu pēc 6. decembra, kad tieši pirms 20 gadiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauts Rīgas vēsturiskais centrs, novērtējot tā viduslaiku un vēlāko pilsētbūvniecisko struktūru, jūgendstila arhitektūras piesātinājumu un kvalitāti, kā arī 19. gadsimta koka arhitektūru.

Akciju “Mantojuma stāsts – mans stāsts, tavs stāsts” rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un izglītības uzņēmums “Lielvārds” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Akciju finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Akcija tika rīkota kā nacionāla līmeņa iniciatīva vispasaules UNESCO kampaņas #Unite4Heritage ietvaros. #Unite4Heritage tika atklāta 2015. gadā, lai mudinātu aizsargāt un saglabāt mantojuma vērtības, kā arī lai solidarizētos ar mantojuma sargiem un vērtību glabātājiem visā pasaulē.

Plašāka informācija par konkursu un akciju pieejama vietnē www.darini.lv.

Informāciju sagatavojusi:
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante