EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
20.08.19.

Godinot Baltijas ceļa 30. gadadienu, notiks Baltijas valstu jauniešu forums “Ejam tālāk pa Baltijas ceļu”

Foto: UNESCO LNK arhīvs.

Novērtējot Baltijas ceļa kā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju kopīgo tiekšanos pēc neatkarības, 23. augustā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju godināt Baltijas ceļa 30. gadadienu. Baltijas ceļa dokumentārais mantojums iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, novērtējot šī notikuma starptautisko nozīmi un universālo raksturu.

„Kas ir unikāls Baltijas ceļā – tā noteikti ir spēja nostāties pret tumsu ar gaismu, spēja simboliski demonstrēt vienotību un apņemšanos būt brīviem savā izvēlē. Katrs, kas tajā dienā, izgāja uz Baltijas ceļa, kļuva par posmu kopīgajā cilvēcības ķēdē, kas ved uz brīvību. Ceļš nav tikai horizontāle, kas savieno punktus un cilvēkus, ceļš ir arī vertikāle, kas savieno domas, vēlmes un cerības. Mūsu kopīgais uzdevums ir iet pa šo ceļu tālāk,” uzsver Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika un aicina iepazīties ar atmiņu stāstiem, kas tika apkopoti sagaidot Baltijas ceļa 25.gadadienu vietnē http://www.thebalticway.eu.

Novērtējot Baltijas ceļa nozīmi pilsoniski aktīvas sabiedrības veicināšanā, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar izglītības un kultūras iestādēm 20.–21. septembrī Rīgā organizē Baltijas valstu jauniešu forumu „Ejam tālāk pa Baltijas ceļu".

Forums veicinās izpratni par Baltijas ceļa vēsturiskajiem aspektiem, aicinās diskutēt par vērtībām, kas vieno mūsdienu baltiešus, stiprinās priekšstatus par katra valsts pilsoņa lomu, pienākumiem, tiesībām un atbildību demokrātiskas sabiedrības attīstībā, pilnveidos prasmes iesaistīties sociālu kampaņu rīkošanā un īstenošanā.

Forumā aicināti piedalīties 15 līdz 19 gadus veci jaunieši no visām trīs Baltijas valstīm, kuru mācību iestādes ir iesaistītas UNESCO ASP skolu tīklā.

Forumu atbalsta Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija, UNESCO Igaunijas Nacionālā komisija, UNESCO Lietuvas Nacionālā komisija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja Tautas frontes muzeja nodaļa, biedrība "FreeRiga", Valsts Kultūrkapitāla fonds, ASV vēstniecība Latvijā, Zviedrijas vēstniecība Latvijā u.c.

Baltijas ceļš starptautiski tika atzīts par unikālu solidāru rīcību mierīgā masu demonstrācijā, kas notika 1989. gada 23. augustā. Tās laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās 600 kilometru garā cilvēku ķēdē cauri trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. UNESCO par vērtīgiem atzinis dokumentus, kas saistīti ar Baltijas ceļa organizēšanu un norisi. Kopumā nominācijā iekļauti 38 dokumenti no visām trim Baltijas valstīm, tai skaitā Baltijas ceļa dalībnieku gatavots plakāts, Lietuvas Televīzijas ziņu izlaidums, kinohronika un fotogrāfijas. UNESCO palīdz nodrošināt šo liecību saglabāšanu un aizsardzību, kā arī padarīt tās plaši pieejamas un atpazīstamas pasaulē.

Plašāk par Baltijas ceļu UNESCO: www.unesco.lv/latvijasdargumi.

Informāciju sagatavojusi:
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante