EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
06.09.11.

Eiropas kultūras mantojuma dienas 2011 un Kulturas mantojuma Gada balva 2008-2011


Šī gada Eiropas Kultūras mantojuma dienas “Kultūras mantojums – zināšanas un prasmes” tiks atklātas 2011. gada 9. septembrī pulksten 1700 Ēku kompleksa „Trīs brāļi” pagalmā Rīgā, M.Pils ielā 19, pasniedzot Kultūras mantojuma Gada balvu.

Kultūras mantojuma Gada balva ir vienīgais valsts apbalvojums kultūras mantojuma nozarē, ko rīko biedrība „ICOMOS Latvija”, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālam atbalstam.

9. septembrī tiks paziņoti Gada Balvas laureāti, kas iegūs tradicionālo marmora ķieģeli un naudas balvu par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā laikā no 2008.-2011.gadam piecās nominācijās: par kultūras mantojuma izpēti, kultūras mantojuma popularizēšanu, kultūras mantojuma restaurāciju, labākajam kultūras pieminekļa saimniekam un Lielo Gada balvu mantojumā.

Savukārt, no 9. līdz 11. septembrim ikviens interesents ir aicināts piedalīties Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumos un apmeklēt Eiropas Kultūras mantojuma dienu objektus visā Latvijā. Kultūras mantojums ir mūsu kopēja bagātība – iedvesmas un zināšanu avots, tā aprūpe un saglabāšana nākamajām paaudzēm prasa zināšanas un prasmes. Izvēloties 2011. gada Eiropas kultūras mantojuma dienu tēmu „Kultūras mantojums – zināšanas un prasmes”, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija vēlējās īpaši izcelt kultūras pieminekļu īpašnieku, restauratoru, amatnieku, kultūras mantojuma un izglītības speciālistu ieguldīto darbu, zināšanas un prasmes kultūras mantojuma saglabāšanā, atzīstot panākumus, kas var iedvesmot arī citus.

Inspekcija izsaka pateicību pašvaldībām un objektu īpašniekiem, kas atvēruši durvis apmeklētājiem, un aicina sabiedrību šo iespēju izmantot. Papildus informācija, mantojuma dienu objekti un pasākumu programma apskatāma http://www.mantojums.lv.

Videoklips „Eiropas kultūras mantojuma dienas 2011” http://www.youtube.com/watch?v=7Kf1RyNPbrQ

Eiropas kultūras mantojuma dienas visā Eiropā un Latvijā
Reizi gadā Eiropas 50 valstu iedzīvotāji svin kultūras mantojuma svētkus – Eiropas kultūras mantojuma dienas. Latvija šajā Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvā piedalās kopš 1995. gada un šogad nozīmīgu mantojuma objektu durvis atvērs jau 16. reizi.

Eiropas Kultūras mantojuma dienu mērķis ir tuvināt cilvēkus viņu kultūras mantojumam, atverot vēsturisko pieminekļu durvis - it īpaši tās, kas vai nu parasti ir slēgtas vai arī ir tikai daļēji pieejamas ikdienā. Eiropas kultūras mantojuma dienas dod iespēju pievērst lielāku uzmanību kultūrvēsturiski vērtīgiem objektiem, organizējot speciālistu vadītas ekskursijas, izstādes, koncertus. Mantojuma dienas ar devīzi – "Eiropa, kopīgs mantojums", tiek rīkotas 48 Eiropas valstīs un šim pasākumam tiek veltīta pirmā, otrā vai trešā septembra nedēļas nogale. Eiropas kultūras mantojuma dienas ir kļuvušas par vienu no svarīgākajiem Eiropas kultūras dzīves notikumiem.

Šī tradīcija sākās 1984. gadā Francijā, kad notika pirmās vēstures pieminekļu atvērto durvju dienas. Dažus gadus vēlāk šis projekts izplatījās uz Holandi, Luksemburgu, Zviedriju, Maltu, Beļģiju un citām Eiropas valstīm.

Informāciju sagatavoja:
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija

Informācijai:
ICOMOS jeb Starptautiskā pieminekļu un ievērojamu vietu padome ir 1965. gadā pēc UNESCO ierosinājuma dibināta starptautiska nevalstiska organizācija, kas šobrīd ir pasaulē ietekmīgākā profesionālā organizācija kultūras mantojuma nozarē. ICOMOS Latvijas Nacionālā komiteja pastāv jau kopš 1992.gada. 2011. gada janvārī ICOMOS Latvija reģistrēta kā pastāvīga sabiedriska organizācija, kurā darbojas Latvijas mantojuma nozares speciālisti ar mērķi veicināt kultūras mantojuma saglabāšanu (apzināšanu, izpēti, aizsardzību, restaurāciju, atjaunošanu, popularizēšanu, izmantošanu).