EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
26.05.10.

„Vēstules uz tāss” Talsu novada muzejā


Vēl līdz 4. jūlijam Talsu novada muzejā apskatāma izstāde „Vēstules uz tāss”. Šajā izstādē var iepazīties ar divām Sibīrijas izsūtījumā uz bērza tāss rakstītām vēstulēm, kas ir daļa no UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās nominācijas „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”.

Interesentiem būs iespēja arī uzzināt vairāk par vēstuļu autoriem un viņu ģimenēm, kā arī apskatīt fotogrāfijas un citus ar Sibīrijas izsūtījumu un UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālo reģistru saistītus dokumentus.


Viena no Talsu novada muzejā izstādīto vēstuļu autoriem ir Lizete Lūcija Vadziņa-Vāciete, kura 1950. gadā no izsūtījuma Tomskas apgabala Belajas ciemā rakstīja savam vīram Kārlim Vadziņam-Vācietim, kurš Talsu pusē strādājis pa skolotāju. Otru vēstuli rakstījis rakstnieks Aleksandrs Pelēcis, kurš 1955. gadā no Amūras apgabala Tigdas rajona sūtījis vēstuli savai bijušajai skolniecei.


Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss ir unikāla padomju laikmeta liecība, kas raksturo vienus no traģiskākajiem mirkļiem Latvijas vēsturē: arestus un deportācijas, kas kvalificējami kā cilvēktiesību pārkāpums. Lai rūpētos par šo nozīmīgo dokumentāro mantojumu saglabāšanu, Talsu novada muzejs cenšas rast iespēju vēstuļu restaurācijai.


Šai ekspozīcijai 16. martā tika pievienota arī izstāde „Izsūtīto piemiņai”, un arī to varēs apskatīt līdz šī gada 4. jūlijam.


Vairāk informācijas par nomināciju „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” –
http://www.atmina.unesco.lv/page/33


Informāciju sagatavoja:
Madara Kāne
UNESCO LNK Sekretariāta asistente
Tālr.: + (371) 67325109