EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
30.08.11.

UNESCO Pasaules mantojuma saraksts papildināts ar jaunām nominācijām


UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 35. sesijas laikā tika iekļautas 25 mantojuma vietas, tajā skaitā trīs kultūrainavas, viena jaukta tipa mantojuma vieta un 21 kultūras mantojuma vieta, un tās ir:

Ningalo piekraste (Austrālija); Ogasavaras salas (Japāna); Kenijas ezeru sistēma Austrumāfrikas lūzumzonā (Kenija); Vadi Rum jeb Mēness ielejas aizsargājamā teritorija (Jordāna); Vēsturiskā Bridžtauna un tās garnizons (Barbadosa); Hangdzu Rietumu ezeru kultūrainava (Ķīna); Kolumbijas kafijas kultūrainava (Kolumbija); Persijas dārzi (Irāna); Konso kultūrainava (Etiopija); Kosas un Sēvenas Vidusjūras agrārā kultūrainava (Francija); Fagus rūpnīca Ālfeldē (Vācija); Longobardu laika būvju kompleksi (Itālija); Hiraizumi tempļi, dārzi un to arheoloģiskās vietas, (Japāna); Jēzus forts Mombasā (Kenija); Mongolijas petroglifu komplekss Altajā (Mongolija); Leonas katedrāle (Nikaragva); Salomas upes delta (Senegāla); Sjerra de Traumuntana kultūrainava (Spānija); Mero salu arheoloģiskais komplekss (Sudāna); Aizvēsturiskie uz pāļiem būvētie mājokļi Alpos (Šveice, Austrija, Francija, Vācija, Itālija, Slovēnija); Ziemeļsīrijas aizvēsturiskais ciems (Sīrija); Selimijē mošeju komplekss Edirnē (Turcija); Alain kultūrainava (Apvienotie Arābu Emirāti); Metropolītu Bukoviniana un Dalmatina rezidence (Ukraina); Hanu dinastijas Citadele (Vjetnama).

Vairāk par jaunajām pasaules mantojuma vietām UNESCO sarakstā – UNESCO mājas lapā. Iekļaušanai tajā kopumā tika vērtēti 42 pieteikumi.

Savukārt UNESCO Pasaules mantojuma apdraudēto vietu sarakstā iekļauts Sumatras tropisko lietusmežu mantojuma komplekss (Indonēzija) un Rio Platano biosfēras rezervāts, (Hondurasa). No apdraudēto vietu saraksta izņemts ilgstoši tajā esošais Manas rezervāts (Indija). UNESCO Pasaules mantojuma apdraudēto vietu saraksts ir viens no veidiem, kā aktualizēt dabas un kultūras mantojuma saglabāšanas izaicinājumus un mudināt dalībvalstis tos risināt. Kopumā šajā Pasaules mantojuma komitejas sesijā iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma apdraudēto vietu sarakstā tika vērtētas astoņas vietas, vērtējot tām radītos jaunos apdraudējumus, kā arī turpinot risināt vēl nenovērstos.

UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 35. sesija notika no 19. līdz 29. jūnijam Parīzē. Komiteja šoreiz mantojuma saglabāšanai saistībā ar ilgtspējīga tūrisma veicināšanu, mantojuma vietu ilgtspējīgas attīstības principu ievērošanai, kā arī jaunu mantojuma konceptu attīstībai un mantojuma idejas paplašināšanai pievērsa īpašu uzmanību. Tā uzklausīja arī 169 dalībvalstu ziņojumus par esošo situāciju pasaules mantojuma vietās, kas saskārušās ar mantojuma saglabāšanas izaicinājumiem, kopīgi meklējot tiem risinājumus.

UNESCO Pasaules mantojuma komiteja ir starpvaldību institūcija, kuras uzdevums ir veicināt kultūras un dabas mantojuma aizsardzību un saglabāšanu. Komiteja pārrauga Pasaules mantojuma vietu saglabāšanu un attīstību, balstoties uz starptautisku ekspertīzi izvērtē dalībvalstu nominācijas un pieņem lēmumu par jaunu vietu iekļaušanu Pasaules mantojuma sarakstā, pamatojoties uz kultūras un/vai dabas mantojuma vietas īpašo kultūras un/vai dabas vērtību; seko līdzi Konvencijas dalībvalstu ieguldījumam šo vietu saglabāšanā, pieņem lēmumus par vietas iekļaušanu Pasaules mantojuma apdraudēto vietu sarakstā vai izslēgšanu no saraksta utt. Komitejas sastāvu veido 21 Konvencijas dalībvalsts, kuras ievēl uz 4 gadu termiņu UNESCO Ģenerālā Asambleja reizi divos gados.

UNESCO Pasaules mantojuma komitejā pašlaik darbojas arī Igaunija, kuru komitejas sesijā pārstāvēja UNESCO Igaunijas Nacionālā komisija kopā ar nacionālajiem ekspertiem. Latvija sesijas darbam līdzi sekoja novērotāja statusā. Latvija ir izvirzījusi savu kandidatūru darbam komitejā laikā no 2013. līdz 2017. gadam.

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā no Latvijas pašlaik iekļauti divi objekti – Rīgas vēsturiskais centrs (iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 1997. gadā) un Strūves meridiāna loka divi punkti (iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 2005. gadā). 2012. gadā Latvija kopā ar Dāniju, Īslandi, Norvēģiju, Vāciju un Zviedriju iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā plāno nominēt Grobiņas arheoloģisko ansambli kā daļu no starptautiskās nominācijas „Vikingu pieminekļi un mantojuma vietas”.

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālrunis: 29109268
E-pasts: liene@tels.lv