EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
27.04.09.

UNESCO LNK aicina apmeklēt Pasaules digitālo bibliotēku


Šonedēļ, otrdien, 21. aprīlī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē tika atklāta Pasaules digitālā bibliotēka, kas tās apmeklētājiem piedāvās bezmaksas pieeju retām grāmatām, kartēm, manuskriptiem, filmām un fotogrāfijām no bibliotēkām visā pasaulē.

Atklāšanā piedalījās arī Latvijas pārstāvji – Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) Kultūras, komunikācijas un informācijas sektora vadītāja Anita Vaivade.

Pasaules digitālajā bibliotēkā būs pieejami bibliotēku un arhīvu materiāli septiņās valodās – arābu, ķīniešu, angļu, franču, portugāļu, krievu un spāņu, un atsevišķi materiāli arī citās valodās.

Projektu īstenoja UNESCO sadarbībā ar 32 partnerinstitūcijām, bet tās ideju izstrādāja un jau 2005. gadā ierosināja Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Kongresa bibliotēka tās direktora Džeimsa H. Bilingtona (James H. Billington) vadībā. Viņš digitālās bibliotēkas atklāšanā norādīja, ka “tai ir nozīmīga loma cilvēku saliedēšanā, veicinot izpratni par pasaules kultūru dažādību un unikalitāti”.

UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Macura (Koïchiro Matsuura) atklāšanā savukārt uzsvēra: „Pasaules digitālā bibliotēka ir lieliska iniciatīva, kas sekmēs savstarpējo izpratni un uzturēs kultūru un lingvistisko dažādību. Tā piedāvā nenovērtējamu platformu brīvai informācijas apmaiņai, starptautiskai solidaritātei, kultūru dažādībai un veicinās zināšanu sabiedrības attīstību.”

Pasaules digitālajā bibliotēkā pieejamos materiālus un ekspertu padomus digitalizējušas bibliotēkas, arhīvi un kultūras institūcijas no daudzām pasaules valstīm – Brazīlijas, Lielbritānijas, Ķīnas, Ēģiptes, Japānas, Francijas, Krievijas, Saūda Arābijas, ASV, Irākas, Izraēlas, Mali, Meksikas, Nīderlandes, Kvatara, Serbijas, Slovākijas, Dienvidāfrikas, Zviedrijas, Ugandas.

Pasaules digitālās bibliotēkas atklāšanā UNESCO ģenerāldirektors aicināja arī pārējās organizācijas dalībvalstis iedrošināt savas valsts kultūras institūcijas iesaistīties bibliotēkas veidošanā un papildināšanā. Viņš uzsvēra, ka tādējādi tā kļūs par universālu digitālo bibliotēku, kas izcels kultūras mantojumu un visu valstu sasniegumus. Koičiro Macura atgādināja arī, ka Pasaules digitālajai bibliotēkai un ļoti cieša saistība ar UNESCO programmu „Pasaules atmiņa” un ka digitālā bibliotēka būs lieliska iespēja padarīt Pasaules atmiņas sarakstā iekļauto objektu pieejamību.

Latvijas iecere ir pievienoties Pasaules digitālajai bibliotēkai un tajā ievietot digitālas versijas Latvijas nozīmīgākajam dokumentārajam mantojumam – dokumentiem, kas būs atzīti par unikāliem, vēsturiski nozīmīgiem un kas būs iekļauti Pasaules atmiņas Latvijas nacionālajā reģistrā.

Pasaules atmiņas Latvijas nacionālais reģistrs uzsāks aktīvu savu darbību 2009. gada jūnijā ar aicinājumu Latvijas atmiņas institūcijām, dokumentārā mantojuma glabātajiem iesniegt nominācijas dokumentu iekļaušanai Pasaules atmiņas Latvijas nacionālajā reģistrā. Pirmo nomināciju izvērtējums plānots jau 2009. gada nogalē.

UNESCO galvenais uzdevums ir veicināt brīvu visa veida zināšanu un informācijas apmaiņu izglītībā, zinātnē, kultūrā un komunikāciju jomā. Tāpēc organizācija atbalsta projektus, kuri sekmē izglītības, izpētes un informācijas apmaiņas iespējas arī internetā.

Papildinformācija:
http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=45144&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālrunis: 29109268
E-pasts: liene@tels.lv