EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
18.03.10.

UNESCO eksperti uzsver nepieciešamību Gaismas pili uzbūvēt pēc iespējas ātrāk


RĪGA, MAR 18, BNS - UNESCO Starptautiskās Ekspertu padomes locekļi, kuri ieradušies Rīgā, lai iepazītos ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projekta tapšanu, uzsver nepieciešamību to pabeigt pēc iespējas ātrāk.

Zviedrijas Arhīvu direkcijas direktors, bijušais Zviedrijas Karaliskās bibliotēkas direktors Tomass Lidmans (Tomas Lidman) ceturtdien žurnālistiem atzina, ka, neskatoties uz finansiāli sarežģīto laiku, bibliotēkas būvniecību nedrīkstētu iekavēt. Viņaprāt, plāns par Gaismas pils būvniecības beigām līdz 2012.gadam ir vēlamākais scenārijs.

"Līdzšinējā pieredzē ir zināmi vairāki piemēri, cik ļoti būvdarbu ieilgšana sadārdzinājusi bibliotēku tapšanas gaitu. Tā tas bija, piemēram, ar Lielbritānijas centrālo bibliotēku," viņš norādīja.

UNESCO pārstāvis Abdelazizs Abids (Abdelazizi Abid), daloties iespaidos par novērojumiem LNB būvlaukumā, pauda prieku par būvniecības darbu straujo gaitu pretstatā septiņus gadus ilgušajiem bibliotēkas būves saskaņošanas darbiem.

"Svarīgi saprast, ka runājam ne tikai par vērienīgu celtni, bet arī būtisku devumu Latvijas kultūrai saistībā ar modernajām topošās bibliotēkas iespējām, IT risinājumiem un iesaisti nacionālo bibliotēku tīklā, kurā ir aptuveni 700 bibliotēku," pastāstīja Abids.

Komisijas pārstāvis Dānijas Karaliskās bibliotēkas direktors Erlands Koldings Nilsens (Erland Kolding Nielsen) arī uzsvēra, ka līdzšinējie LNB ēkas būvniecības darbi rit raiti, arī salīdzinot ar viņa vadītās Kopenhāgenā esošās Dānijas nacionālās bibliotēkas tapšanas gaitu. Šī bibliotēka, kas dēvēta par Melno dimantu, kopš pamatakmens ielikšanas tapusi sešus gadus, četrarpus gadu no tiem ilgusi ēkas būvniecība.

Savukārt LNB direktors Andris Vilks žurnālistiem pavēstīja, ka pašlaik vēl nav panākta vienošanās par Gaismas pils būvniecības ilgumu, taču tas būšot skaidrs šā mēneša laikā. Patlaban jāizšķiras, vai būvniecību pabeigt līdz 2012.gada rudenim vai paildzināt to par diviem gadiem.

Iepriekš arī kultūras ministrs Ints Dālderis (Tautas partija) minēja, ka pašlaik vēl nav skaidrības LNB būvniecības pabeigšanas beigu termiņu.

"Mēs gatavojam šos divus scenārijus. Viens paredz būvniecības pabeigšanu 2014.gadā, kas ir garākais un neizdevīgākais valstij, otrs ir 2012.gads. Tas ir noteikts arī likumā. Tas prasa papildu līdzekļus arī šajā gadā. Mēs gatavosim šo dokumentāciju," klāstīja Dālderis, norādot, ka līdz 2014.gadam, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, Gaismas pilij ir jābūt pabeigtai.

Jau vēstīts, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas būvdarbus veic "Nacionālā būvkompāniju apvienība", ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji - SIA "Re&Re", AS "RBSSKALS" un SIA "Skonto Būve".

Saskaņā ar līgumu, ko valsts aģentūra "Jaunie "Trīs brāļi"" ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008.gada 15.maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens interesents var sekot tiešraidē - www.nba.lv www.gaisma.lv un www.gaismaspils.lv.

Jānis Kincis, +371 67088603, zinas@bns.lv