EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
03.09.08.

UNESCO atzīmēs Starptautisko Lasīt un rakstītprasmes dienu

„Lasīt un rakstītprasme ir vislabākās zāles” – ar tādu devīzi šogad UNESCO atzīmēs Starptautisko Lasīt un rakstītprasmes dienu (International Literacy Day) 8. septembrī.

UNESCO pētījumā secināts, ka spēja uzturēt labu veselību ir cieši saistīta ar cilvēka izglītības līmeni. Piemēram, pētījumos 32 valstīs atklāts, ka sievietēm ar vidējo izglītību zināšanas par HIV/AIDS ir piecas reizes augstākas, nekā sievietēm bez izglītības. Tāpat pierādīts, ka jaundzimušo mirstība grupās, kur sievietes prot lasīt un rakstīt, ir mazāka, nekā grupās, kur sievietes nelasa.

„Neizglītots cilvēks vienkārši ir vairāk tendēts uz sliktu veselību, jo mazāk spējīgs sarūpēt nepieciešamo medicīnisko aprūpi sev un savai ģimenei,” skaidro UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Macura (Koïchiro Matsuura). „Lasīt un rakstītprasme ir nozīmīgs līdzeklis, kas nodrošina sabiedrības veselības saglabāšanu.”

Pēdējos gados neizglītoto pieaugušo skaits ir samazinājies no 871 miljoniem (1985. – 1994. gada periodā) līdz 776 miljoniem (2000. – 2006. gada periodā). Savukārt globālais izglītības reitings no 76% pacēlies uz 84%. Tomēr, neskatoties uz to, aptuveni 774 miljoni cilvēku pasaulē, tas ir – gandrīz viena piektā daļa pieaugušo joprojām neprot ne lasīt, ne rakstīt; 75 miljoni bērnu nav iekļauti izglītības sistēmā. Šajā kontekstā ļoti daudzas valstis nespēs sasniegt mērķi līdz 2015. gadam nodrošināt, ka pieaugušo izglītība sasniedz 50%. Tas ir viens no sešiem programmas „Izglītība visiem” (Education For All (EFA)) mērķiem, kas tika izvirzīts 2000. gada Pasaules izglītības forumā Dakārā.

Starptautiskā Lasīt un rakstītprasmes diena UNESCO tiks atzīmēta ar UNESCO Starptautiskās Lasīt un rakstītprasmes balvu (UNESCO International Literacy Prizes) pasniegšanu, izceļot izglītības programmas Brazīlijā, Etiopijā, Dienvidāfrikā un Zambijā, kas atzītas kā pozitīvs ieguldījums sabiedrības veselības veicināšanā. Tāpat UNESCO rīko arī apaļā galda diskusiju par lasītprasmes un veselības saistību. Tajā piedalīsies ANO Programmas cīņai ar HIV/AIDS (UNAIDS) izpilddirektors Mišels Sidibe (Michel Sidibe), Globālā Bērnu tīkla (Children’s Global Network) ģenerāldirektos un viens no dibinātājiem Mehnazs Azizs (Mehnaz Aziz), Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektora asistents Hiroki Nakatani (Hiroki Nakatani), jezuītu priesteris, Zambijas Universitātes goda profesors un globālās HIV/AIDS kustības aktīvists Maikls Dž. Kellijs (Michael J. Kelly).

Plašāka informācija:

http://portal.unesco.org/unesco/ev.php?URL_ID=43316&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201&reload=1219923839

Informāciju sagatavoja:

Liene Krīvena

UNESCO LNK konsultante

Tālrunis: 29109268

E-pasts: liene@tels.lv