EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
02.09.09.

UNESCO: arī nelielas valstis var ietekmēt pasaules mēroga notikumus


Novērtējot Baltijas valstu sadarbību akcijas Baltijas Ceļš piemiņas saglabāšanā un kopšanā, kā arī novērtējot pasākumus un notikumus, kas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā valstīs norisinājās šā gada augustā Baltijas Ceļa 20. gadadienas kontekstā, UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Macura (Koïchiro Matsuura) savā uzrunā Baltijas valstīm pauž cieņu un augstu atzinību.

Savā uzrunā viņš norāda, ka Baltijas Ceļš simbolizēja triju valstu solidaritāti, tiecoties pēc neatkarības un iespējas baudīt visas cilvēka un pilsoņa tiesības.

„Fakts, ka visās Baltijas valstīs ir saglabātas dokumentāras liecības par šo nevardarbīgo demonstrāciju, kas tagad – pēc 20 gadiem apkopotas un kā jauna nominācija iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, nozīmē to, ka turpmāk šis notikums vairs nebūs tikai Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un citu ar Padomju režīmu tieši saistītu valstu atmiņā, bet visas pasaules atmiņā,” uzsver Koičiro Macura.

„Šie dokumentārie materiāli – dokumenti, video un foto atspoguļo Baltijas valstu vēlmi pēc brīvības no Padomju Savienības režīma. Savukārt rezultāts, kādu izraisīja Baltijas Ceļš, pierāda, ka arī nelielas valstis var ietekmēt pasaules mēroga notikumus. Baltijas Ceļš iedrošināja arī citas valstis solidarizēties, tādējādi panākot Baltijas valstu neatkarību, pārtraucot 50 gadus ilgušo totalitārisma režīmu,” teikts UNESCO ģenerāldirektora uzrunā.

Koičiro Macura aicina arī citas valstis ieskatīties savos arhīvos, bibliotēkās un muzejos, vai tajos nav atrodams tādu notikumu dokumentārais mantojums, kas, atklājot to visai pasaulei, arī šodien citus varētu iedvesmot un palīdzēt saglabāt atmiņas par notikušo.

Jau ziņots, ka akcijas Baltijas Ceļš dokumentārais mantojums šā gada 30. Jūlijā tika iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā. Baltijas valstu kopīgi sagatavotā nominācija „Baltijas Ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības” UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajam reģistram tika iesniegta 2008. gadā, un tajā apkopota virkne materiālu, kas liecina par 1989. gada 23. augusta notikumiem Baltijā – dokumenti, fotogrāfijas, video u.c. dokumentārais mantojums. Informācija par nomināciju pieejama http://www.balticway.net.

Baltijas Ceļa dokumentārā mantojuma atrašanās UNESCO reģistrā nodrošina mūsu kultūras un vēstures atpazīstamību. Taču tas uzliek Baltijas valstīm arī pienākumu – izvirzīt šo mantojumu par prioritāti numur viens, veltot objektam visu uzmanību un rūpes, lai to saglabātu un popularizētu.

Joprojām, arī septembrī un turpmāk Baltijas valstīs norisinās dažādi Baltijas Ceļam veltīti pasākumi. UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) un Latvijas Okupācijas muzejs turpina projektu, kura laikā tiek pētīts akcijas Baltijas Ceļš atspoguļojums Baltijas valstu mācību grāmatās, kas izdotas kopš 1989. gada, kā rezultātā tiks izstrādāts metodiskais materiāls ar rekomendācijām skolotājiem par Baltijas Ceļa iekļaušanu mācību programmās un skolas pasākumos, kā arī tiks sagatavoti materiāli publicēšanai par projekta rezultātiem. 8. septembrī seminārā „Baltijas ceļš: trīs valstis roku rokā. Igaunija, Latvija, Lietuva. 1989-2009”, kas notiks Francijas Senātā, Parīzē, tiks izstādīta LR Ārlietu ministrijas organizētā izstāde, kurā apkopotas foto un dokumentu liecības par Baltijas Ceļa norisi. Savukārt no 11. septembra līdz 2. oktobrim izstāde atradīsies Francijas asociācijas Le Pont – Neuf galerijā Parīzē. No 1. septembra līdz 9. oktobrim LR Pastāvīgās pārstāvniecības Eiropas Savienībā (ES) organizē Baltijas Ceļam veltītu pasākumu Briselē „Mini – Eiropa”. 29. septembrī LR Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES, Briselē notiks pieņemšana saistībā ar Baltijas Ceļa 20. gadadienu, kurā ar uzrunām uzstāsies Eiropas Parlamenta deputāti Sandra Kalniete un Ivars Godmanis. Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā apskatāma izstāde, kura ar fotogrāfiju palīdzību stāsta par nozīmīgu posmu latviešu tautas dzīvē 20. gadsimta 80. un 90. gados. To veido liels informatīvs stends, kurā izstādītas fotogrāfijas, kas dokumentējušas posmu ceļā uz Latvijas neatkarību. Līdz 1. novembrim Latvijas Okupācijas muzejā notiek izstāde, kurā apkopoti Igaunijas, Latvijas un Lietuvas jauniešu kopīga pētījuma par Baltijas Ceļa nozīmi laikabiedru acīs rezultāti, kā arī jauniešu veidotie plakāti par Baltijas Ceļu.

Informācija par visiem Baltijas Ceļam veltītajiem pasākumiem:
http://www.balticway.net/index.php?page=naujienos&hl=lv

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālrunis: 29109268
E-pasts:
liene@tels.lv