EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
28.11.09.

Tradicionālo prasmju skola 2009


Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra (NKMVA) šoruden aizsāk unikālu projektu Tradicionālo prasmju skola 2009, kas norisināsies no 31.oktobra līdz 28.novembrim. Četras sestdienas pēc kārtas vienlaicīgi visā Latvijā interesenti varēs iepazīt un apgūt dažādas seno un izzūdošo amatu prasmes.

Projekta mērķis ir veicināt tradicionālo amatu un prasmju pārmantojamību un popularizēšanu. Tradicionālo prasmju skola 2009 piedāvās Latvijas novados un pilsētās apgūt visdažādākās prasmes:

Kurzemē - Rucavā adīs cimdus, Otaņķos sievas mācīs daudzbalsīgo dziedāšanu, Pāvilostā varēs apgūt zivju kūpināšanas prasmes, Alsungā audīs prievītes un lupatu segas, Kandavā ceps sklandu raušus un kuls sviestu, Ventspilī darbosies stāstnieku skola, Talsos meistari mācīs Kurzemes podniecību.

Zemgalē - Dobelē taps slavenie Zemgales zvaigžņu deķi, Jelgavā darinās puzurus un tradicionālo svētku telpu rotājumus, Bauskā varēs uzzināt, kā top maskas un arheoloģiskās rotas.

Vidzemē - Salacgrīvā varēs uzzināt, kā top nēģu tacis, Alūksnes meistares parādīs mežģīto jostu aušanu un izšūto zīļu vainagu darināšanu, Līgatnē pie Riharda Vidzicka taps vienkoči, Vecpiebalgā audīs jostas, brunčus un lielos lakatus.

Latgalē - Vabolē prasmīgākās saimnieces iepazīstinās ar latgaliešu kāzu galdu klāšanu, Indrā un Izvaltā notiks skalu deķu aušana, Mākoņkalnā interesenti varēs apgūt Latgales keramikas meistarību, Ludzas meistari mācīs sveču liešanu, peterņu pīšanu un skalu grozu gatavošanu, Gaigalavā rādīs seno instrumentu gatavošanu, Medņevā varēs apgūt Ziemeļlatgales daudzbalsīgo dziedāšanu, Susājos saimnieces gatavos putraimu desas un ceps maizi.

Mācekļu pieteikšanās uz Tradicionālo prasmju skolu 2009 telefoniski pie amata meistariem šīs nedēļas laikā. Kontaktinformāciju var iegūt NKMVA mājas lapā www.nkmva.gov.lv.

Arī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, sākot no 31. oktobra, četras sestdienas pēc kārtas mācīties varēs visa ģimene (bez iepriekšējas pieteikšanās).

Sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas programmas studentiem lauka pētījumos taps prasmju skolas norišu apraksti, kurus papildinās foto un audio materiāli. NKMVA sadarbībā ar Vides Filmu Studiju cer arī realizēt ideju par DVD izdošanu. Tajā 8 īsfilmās (no katra vēsturiskā novada pa diviem) būtu apkopota informācija par tradicionālo amatu prasmēm un meistariem.

Tradicionālo prasmju skola 2009 atklāšana notika pagājušo sestdien, 24.oktobrī Jēkabpilī, Starptautiskā tautas mūzikas festivāla Dzīvā mūzika 2009 ietvaros.


Informāciju sagatavoja
Baiba Bože,
NKMVA komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste
67228985
28611731
baiba.boze@nkmva.gov.lv