EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
08.05.09.

Stipendijai ”Sievietēm Zinātnē” – 5 gadu jubileja!8. maijā plkst. 14.30 Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Mazajā zālē (3. stāvā) notiks 2009. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu pasniegšanas ceremonija. Šis ir jubilejas gads – L`ORÉAL Grupas un UNESCO starptautiskās programmas „Sievietēm Zinātnē” (For Women In Science) ietvaros stipendija mūsu valstī tiks piešķirta jau piekto reizi. Jubilejas svinīgajā ceremonijā, kurā tiks godinātas trīs izcilas, daudzsološas Latvijas zinātnieces – šā gada stipendiātes, piedalīsies arī stipendijas Goda Patronese akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

Piecos gados programmas “Sievietēm Zinātnē” ietvaros atbalstu saņēmušas 15 Latvijas zinātnieces, kuru darbības lauks ir dzīvības zinātnes un materiālzinātnes: iecerēto pētījumu īstenošanai to saņēmušas 9 zinātņu doktores, bet disertācijas izstrādei - 6 doktorantes. Vienas stipendijas apmērs ir Ls 4000.

Žūrijas komisija LZA Senāta priekšsēdētāja akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā nolēmusi piešķirt 2009. gada L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu trim zinātniecēm:

- Medicīnas zinātņu doktorei Līgai Zvejniecei, pētniecei Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā, pētījumam „Jaunu pretsāpju zāļu vielu meklējumi”. Šis pētījums ļautu atklāt savienojumus, kas, iespējams, ne tikai bloķēs neiropātiskās sāpes, bet arī ļaus atjaunot un uzlabot nervu šūnu darbību.

- Dabas zinātņu maģistrei bioloģijā Karīnai Siliņai, pētniecei Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, doktora disertācijas izstrādei par tēmu „Autoantivielu pielietojums audzēju serodiagnostikas, prognostikas un jaunu terapijas pieeju izstrādē”. Pētījuma mērķis ir noskaidrot, vai izmainītās olbaltumvielas var tikt izmantotas organisma imūnsistēmas “apmācīšanai” atpazīt audzēju jeb imūnterapijas izstrādei. Viens no darba mērķiem ir izstrādāt ērtu agrīnas audzēju diagnostikas testu, kurš ļautu ārstēšanu uzsākt laicīgāk, kas ir viens no galvenajiem veiksmīgas terapijas priekšnoteikumiem.

- Dabas zinātņu maģistrei fizikā Tatjanai Glaskovai, zinātniskajai asistentei Latvijas Universitātes Polimēru mehānikas institūtā, doktora disertācijas izstrādei par tēmu „Polimēru nanokompozītmateriālu termofizikālo un mehānisko īpašību eksperimentālā izpēte un modelēšana”. Šis pētījums ļaus novērtēt perspektīvu nanokompozītmateriālu stabilitāti pret apkārtējās vides ietekmi, paverot ceļu to uzlabošanai un dodot iespēju paplašināt to pielietošanu tehnikā un būvniecībā.

Papildinformācija par stipendiātēm

L`OREAL un UNESCO īstenotās starptautiskās programmas ”Sievietēm Zinātnē” moto ir “Pasaulei nepieciešama zinātne. Zinātnei nepieciešamas sievietes”. Piecos gados tās ietvaros Latvijā tikuši atbalstīti pētījumi, kas paver ceļu jaunu zāļvielu izstrādei onkoloģijā, kardioloģijā, neiroloģijā, cīņā pret hepatītu B, papilomas vīrusu, Parkinsona slimību, kā arī stresa un depresijas izraisītajām izpausmēm. Stipendija piešķirta arī tehnoloģijas izstrāde zāļvielu nogādāšanai precīzi organisma vietās, kur tas nepieciešams. Atbalstu guvis darbs pie ūdeņraža kā nākotnes degvielas, pie tādu savienojumu izveides, kas nākotnē ļautu padarīt mazākas, vieglākas, ekonomiskākas un videi draudzīgākas visdažādākās iekārtas, pie celtniecības materiālu izturības robežu noteikšanas, lai padarītu būves drošākas, kā arī pie nanokompozītmateriālu īpašību un drošības izvērtējuma. Līdz ar to nozīmīgs stipendijas pienesums ir ne tikai sieviešu līdzdalības un integrācijas veicināšana, bet jo īpaši – Latvijas zinātnes sasniegumu popularizēšana un atbalsts jaunu pētījumu veikšanai mūsu valstī kopumā.

Papildinformācija: Estere Braķe (stipendiju programmas koordinatore) 29122790, E: estere@latnet.lv