EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
23.12.09.

Starptautiskais astronomijas gads noslēgsies ar nelielu Mēness aptumsumu


2009. gada pēdējās dienas, 31.decembra, vakarā būs iespējams novērot daļēju Mēness aptumsumu. Šis astronomiskais notikums simboliski noslēdz Starptautisko astronomijas gadu, kura ietvaros dažādās pasaules valstīs, arī Latvijā notika dažādi astronomijas popularizēšanai veltīti pasākumi - debess demonstrējumi, semināri, izstādes un debess vērotāju saieti.

Daļējā Mēness aptumsuma laikā Pilnmēness diska apakšējā daļā būs novērojams neliels tumšs "robs", ko radīs Zemes ēna. Aptumsums sāksies pl 20:53, noslēgsies - pl 21:53. Tā kā tumšā zona visas stundas garumā lēnām parādīsies un pazudīs, vislabāk "robs" būs saskatāms šī notikuma vidusdaļā - ap pl. 21:23. Pārējā laikā tas nebūs pietiekami neliels, lai to labi saskatītu.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība (pasaulē tie notiek vidēji 2-3 reizes gadā), ne visi ir novērojami Latvijā, kā arī pēdējos gados nav veicies ar laika apstākļiem. 31.decembra aptumsums nebūs pats lielākais - būs aizsegti tikai 8% no Mēness diametra, bet zīmīgi ir tas, ka būs iespēja to novērot visā tā garumā - no sākuma līdz noslēgumam. Diviem citiem tuvākajiem Latvijā gaidāmajiem Mēness aptumsumiem - 2010. gada 21. decembrī un 2011. gada 15. jūnijā būs redzamas tikai attiecīgi sākuma daļa (un pēc tam Mēness noritēs) un noslēguma daļa (jo Mēness uzlēks jau aptumsis).

Latvijas iedzīvotājiem pēdējos gados nav veicies ar laika apstākļiem, kā arī pēdējais notikušais aptumsums šī gada 6.augustā bija pusēnas - tāds, kas bez speciālas sagatavošanās nebija novērojams.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, speciāla sagatavošanās nav nepieciešama. To bez grūtībām būs iespējams novērot arī ar neapbruņotu aci. Protams, ir nepieciešami labvēlīgi laika apstākļi. Aptumsuma laikā Mēness būs vidēji augstu debesīs dienvidaustrumu pusē, tādēļ nevajadzētu būt īpaši grūti atrast piemērotu novērojumu vietu arī pilsētas apstākļos.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu. Tā kopā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju mūsu valstī organizēja Starptautiskā Astronomijas gada 2009 pasākumus. LAB biedri piedalās žurnāla "Zvaigžņotā Debess" veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes.

Plašāka informācija LAB mājas lapā: www.lab.lv

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Gills,
Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs
Tālr.: 29289205