EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
09.10.13.

Starptautiskā zinātniskā konference „Jāzeps Vītols – personība, daiļrade, konteksti”

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) sadarbībā ar Nikolaja Rimska – Korsakova Sanktpēterburgas konservatoriju aicina visus interesentus uz starptautisko zinātnisko konferenci „Jāzeps Vītols – personība, daiļrade, konteksti”. Tā veltīta Latvijas Mūzikas akadēmijas dibinātāja un pirmā rektora Jāzepa Vītola 150. gadskārtai un notiks Latvijas Mūzikas akadēmijā 2013. gada 10. – 12. oktobrī.

Konferences atklāšanā tās dalībniekus uzrunās arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa. Jāzepa Vītola 150. gadadiena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2012. – 2013. gadam līdzās tādiem nozīmīgiem notikumiem no visas pasaules, kā komponista Kloda Debisī 150. gadadiena, mūziķa Džuzepes Verdi 200. gadadiena, 150. gadadiena kopš Rimska – Korsakova konservatorijas dibināšanas, 50. gadadiena kopš Mārtina Lutera Kinga uzrunas „Man ir sapnis” u.c.

Konferencē notiks divi koncerti: Jāzepa Vītola kamermūzikas koncerts ceturtdien, 10. oktobrī plkst. 18.00 JVLMA Lielajā zālē un Jāzepa Vītola kora mūzikas koncerts Valsts Akadēmiskā kora „Latvija” interpretācijā piektdien, 11. oktobrī plkst. 19.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā. Savukārt ceturtdien, 10. oktobrī plkst. 17.00 JVLMA vestibilā notiks izstādes „Jāzeps Vītols Sanktpēterburgas un Rīgas avotos” atklāšana.

2013. gada 10. – 12. oktobrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks starptautiskā zinātniskā konference „Jāzeps Vītols – personība, daiļrade, konteksti”, kas veltīta Latvijas Mūzikas akadēmijas dibinātāja un pirmā rektora – Jāzepa Vītola 150. gadskārtai. Konferenci organizē JVLMA sadarbībā ar Nikolaja Rimska-Korsakova Sanktpēterburgas konservatoriju. Piektdien, 11. oktobrī un sestdien, 12. oktobrī plkst. 10.00–17.00 JVLMA Ērģeļu zālē notiks konferences zinātniskā daļa – referāti un diskusijas. Ceturtdien, 10. oktobrī plkst. 17.00 JVLMA vestibilā – izstādes „Jāzeps Vītols Sanktpēterburgas un Rīgas avotos” atklāšana. Līdzās unikālajam krājumam, kas glabājas JVLMA Jāzepa Vītola piemiņas istabā, šeit būs iespējams aplūkot tikpat unikālu informāciju par Vītola gaitām Pēterburgā, ko sarūpējuši kolēģi no Sanktpēterburgas Valsts konservatorijas. Tūlīt pēc tam, plkst. 18.00 sekos konferences atklāšanas koncerts JVLMA Lielajā zālē, kura uzmanības centrā būs Vītola kamermūzika. To atskaņos Kristīne Gailīte, Aira Rūrāne (soprāns), Rihards Millers (baritons), Sandis Šteinbergs (vijole), Dace Kļava, Herta Hansena, Jānis Maļeckis, Arnis Zandmanis, Juris Kalnciems (klavieres), stīgu kvartets „Elpa” – Madara Liepiņa, Svens Skrīveris, Janeks Niklavičs, Nadežda Bardjuka. Savukārt piektdien, 11. oktobrī plkst. 19.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā aicinām uz Jāzepa Vītola kora mūzikas koncertu. Dziedās Valsts Akadēmiskais koris „Latvija”, pie diriģenta pults – Māris Sirmais.

Latviešu komponista Jāzepa Vītola (1863 – 1948) vārds jau vairākām sabiedrības paaudzēm ir kļuvis par neatņemamu kultūratmiņas daļu. Vītola personības monumentalitāte un daudzās darbības šķautnes, sevišķi kora un klaviermūzikas darbi ir saistījuši pastāvīgu interesi atskaņotājmākslinieku vidū. Vītola „Gaismas pils” kļuvusi par latviešu nacionālās mūzikas kultūras ikonu. Meistara uzturētie kompozīcijas principi, kuri ģenētiski saistīti ar 19. gadsimta Pēterburgas kompozīcijas skolas tradīcijām, daudziem viņa audzēkņiem ir nozīmējuši Mozus likumu. Vienlaikus pret komponista muzikālo mantojumu nereti pausta arī inerta attieksme, un daudzi (īpaši vēlīnā perioda) sacerējumi joprojām gaida savu muzikālo lasījumu. Tādējādi Vītola daiļrades iespējami pilnīga apguve ir viens no būtiskākajiem uzdevumiem komponista radošā devuma novērtējumā gan mākslinieciskās interpretācijas, gan zinātniskās izpētes jomā. Arī Vītola personība būtu pelnījusi dziļāku zinātnisko diskusiju. Kāda tad ir viņa devuma garīgā amplitūda? Ko tā devusi latviešu un arī cittautu (krievu, igauņu, lietuviešu) komponistu paaudzēm? Kādi ir bijuši Vītola daiļrades biogrāfiskie, sociālie un kultūras konteksti? Šo un citu jautājumu risinājums komponista 150. gadskārtā būtu vērtīgs solis ceļā uz jaunu un kritisku skatījumu šīs lielās personības izpratnē.

Biļetes uz koncertiem iespējams iegādāties „Biļešu Paradīzes” tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv, kā arī stundu pirms koncerta tā norises vietā.

Biļetes cena Ls 3 (€ 4,27). Pensionāriem, studentiem un skolēniem, uzrādot apliecības – Ls 1 (€ 1,42).

Informāciju sagatavoja:
Jana Lāce
JVLMA Koncertdaļas vadītāja
Tālr.: 67222935, 27843188
E-pasts: jana.lace@jvlma.lv