EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
06.09.10.

Šogad UNESCO Starptautisko rakstpratības dienu veltīs sieviešu izglītības jautājumiem


8. septembris pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā rakstpratības diena (International Literacy Day), tādējādi atgādinot sabiedrībai par lasīt, rakstīt prasmes un pieaugušo izglītības nozīmi sieviešu tiesību nodrošināšanā.


Šogad Starptautisko rakstpratības dienu UNESCO aizvadīs ar moto „Rakstpratība un sieviešu iespējas” („Literacy and Women’s Empowerment”), īpašu uzmanību tai veltītajās aktivitātēs pievēršot tieši sieviešu lasīt un rakstīt prasmēm un izglītībai un to sniegtajām iespējām.


Aptuveni 759 miljoniem pieaugušo visā pasaulē joprojām nav elementāro lasīt un rakstīt prasmju. Divas trešdaļas no viņiem ir sievietes.


„Izglītota sieviete ir spējīga pieņemt tādus lēmumus, kas var būtiski uzlabot viņas dzīvi. Tomēr arī 21. gadsimtā ir pārāk daudz sieviešu, kurām nav elementāro lasīt un rakstīt prasmju. Neizglītotas sievietes ir pakļautas noslēgtībai, un viņām ir ierobežotas iespējas baudīt cilvēka pamattiesības, ko tehnoloģiskās attīstības laikmetā nodrošina prasme lasīt, rakstīt un rēķināt. Ieguldījumi sieviešu izglītošanā veicina visas sabiedrības attīstību: tas veicina iztikas līdzekļu pieaugumu, bērnu audzināšanas un aprūpes kvalitāti, kā arī vēlmi pēc turpmākas izglītības,” savā uzrunā, kas veltīta Rakstpratības dienai, norāda UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokova.


Rakstpratības dienā UNESCO pasniegs ikgadējās Starptautiskās rakstpratības balvas (International Literacy Prizes) par sasniegumiem un inovācijām izglītībā. 8. septembrī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē tiks atklāts arī Zināšanu un inovāciju tīkls – virtuāla platforma, kur rakstpratības pētniekiem un speciālistiem dalīties pieredzē un debatēt lasīt un rakstīt prasmju jautājumiem.


Pašlaik norit Apvienoto Nāciju Rakstpratības dekāde (2003. – 2013.), kuras ietvaros tiek īstenotas dažādas programmas ar mērķi paaugstināt lasīt un rakstīt prasmju līmeni un veicināt šo prasmju apguvi.


Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālr. + 371 29109268
E-pasts: liene@tels.lv