EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
25.01.10.

Sākas pieteikšanās stipendijām “Sievietēm zinātnē”


Līdz 16. martam dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā strādājošās pētnieces var iesniegt pieteikumus 2010. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu saņemšanai. Protokols par šā gada stipendiju piešķiršanu parakstīts šodien, 25. janvārī, svinīgā ceremonjā Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA).

Šogad tiks piešķirtas trīs stipendijas, katra 4000 latu apmērā: divām doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei un vienai zinātņu doktorei vecumā līdz 40.


Pieteikumus vērtēs LZA eksperti, bet par stipendijas piešķiršanu lems žūrijas komisija LZA Senāta priekšsēdētāja akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā. Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” Goda Patronese ir bijusī Latvijas Valsts prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.


„Pasaulei nepieciešama zinātne, zinātnei nepieciešamas sievietes,” – tāds ir programmas „Sievietēm zinātnē” moto. Šī brīža ekonomiskajā situācijā to varētu papildināt: „Un zinātnei nepieciešams atbalsts”.


Latvijā stipendija “Sievietēm zinātnē” tiks piešķirta jau sesto gadu. Piecos iepriekšējos gados to saņēmušas kopumā 15 pētnieces.


Sadarbības protokolu par šā gada stipendiju “Sievietēm zinātnē” parakstīja LZA prezidents Juris Ekmanis, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) prezidents, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un L`OREAL Baltic ģenerāldirektors Benuā Žilia (Benoit Julia).


LZA prezidents J. Ekmanis vērsa protokola parakstīšanas pasākuma dalībnieku uzmanību apstāklim, ka stipendija “Sievietēm zinātnē” paredzēta, lai atbalstītu Latvijā strādājošās pētnieces, un tas pašreizējā situācijā ir īpaši nozīmīgi. Turpinot šo domu, B. Žilia komentēja stipendijas aktualitāti: “Tik nopietnas krīzes situācijās, kāda pašlaik ir Latvijā, vienmēr pastāv risks zinātnei. Taču, samazinot zinātnes finansējumu šodien, mēs pakļaujam briesmām nākotni. Ieguldīt pētniecībā nozīmē būvēt nākotni. Tāpēc esam lepni, ka kopā ar mūsu partneriem no gada gadā varam turpināt šo projektu un atbalstīt Latvijas zinātnieces.”


“Es ceru, ka šī ilggadīgā sadarbība ir iedrošinājums un apliecinājums jaunajām zinātniecēm, ka viņas Latvijai ir vajadzīgas un ka mēs augsti novērtējam viņu darbu un sasniegumus. Šī stipendija nav tikai balva un pateicība tām trim zinātniecēm, kuras šogad to iegūs, bet gan visām Latvijas zinātniecēm un zinātnes sabiedrībai kopumā,” parakstot protokolu, norādīja A. Vilks.


Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” izveidota LORÉAL Grupas un UNESCO starptautiskās programmas "Sievietēm zinātnē” (For Women In Science) ietvaros. Šī programma paredz ik gadu zinātniecēm no visas pasaules piešķirt piecas starptautiskās prēmijas, 15 starptautiskās stipendijas, bet 40 valstīs, tostarp Latvijā, pētniecēm ir iespēja saņemt arī nacionālās stipendijas. Tās tiek augsti vērtētas pasaules zinātnieku sabiedrībā un kalpo par lielisku “vizītkarti” dalībai starptautiskos zinātniskos projektos. Programmas veidotāji pamatoti lepojas ar apstākli, ka pērn divas no 2008. gada LORÉAL-UNESCO starptautiskās prēmijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm saņēma arī Nobela prēmiju: Elizabetei Blekbērnai (Elizabeth H. Blackburn) no ASV piešķirta 2009. gada Nobela prēmija medicīnā, bet Izraēlas zinātniecei Adai Jonatai (Ada E. Yonath) – ķīmijā.


Informācija par pieteikumu iesniegšanu:
UNESCO LNK Sekretariātā
Rīgā, Pils laukumā 4-206
http://www.unesco.lv
Tālrunis: 67325109


Papildinformācija:
Estere Braķe
Tālrunis: 29122790
E-pasts: estere@latnet.lv