EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
06.11.05.

Sākas "Kultūras mantinieku" II kārta

Šodien, 6. oktobrī sākas konkursa „Kultūras mantinieki” II kārtas pirmais posms, kurā konkursa dalībniekiem jāatrisina uzdevumi, meklējot vispiemērotākos risinājumus aktuālām kultūras mantojuma problēmām saistībā ar Rīgas vēsturisko centru.

Šajā posmā konkursa dalībniekiem būs jārisina uzdevumi, kuru sastādīšanā izmantotas izdomātas dzīvei pietuvinātas situācijas. Pēc iepazīšanās ar katru no dotajām situācijām, konkursa dalībniekam būs, piemēram, jāizvēlas klasicisma vai neoklasicisma stilā būvētas ēkas, kurām nepieciešama restaurācija un jāpamato savs viedoklis; jānorāda arhitektoniski objekti Rīgas vēsturiskajā centrā, kas varētu kļūt par simboliem trim pilsētai nozīmīgiem vēstures posmiem; jānorāda vietas Rīgas vēsturiskajā centrā, kas saglabājušās gandrīz nemainīgas gadu desmitiem vai pat simtiem ejot un jāpasaka, kas tajās liecina par dzīvesveidu (sociālo, etnisko vidi, nodarbošanās veidiem u.c.).

Uzdevumi ir publicēti šīs dienas laikraksta „Izglītība un Kultūra” numurā un konkursa mājas lapā: www.unesco.lv/konkurss.

Konkursa I kārtā pavisam piedalījušies 230 jaunieši no vairāk kā 60 Latvijas skolām un augstskolām, taču atgādinām, ka konkursā var iesaistīties arī sākot ar II kārtu un krāt punktus, kas noteiks iekļūšanu finālā.


UNESCO LNK ģenerālsekretārs Rolands Ozols priecājas par plašo atsaucību no skolēnu puses un izsaka cerību, ka II kārtā vēl aktīvāk iesaistīsies skolēni no Rīgas skolām un studenti. "Vēlos mudināt dalībniekus nenobīties no šķietami grūtākiem jautājumiem, nekā tie bija konkursa I kārtā - tagad jauniešiem ir iespēja paust un pamatot savu viedokli par kultūras mantojumu", saka Rolands Ozols

Konkursa organizatori atgādina, ka jauniešiem konkursā ir jāpiedalās individuāli un kolektīvi iesniegtas atbildes netiks ieskaitītas. II kārtas jautājumi prasa paust katra dalībnieka individuālo viedokli un pamatot to.

Konkursa „Kultūras mantinieki” fināls notiks 30. novembrī, un tā būs UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 28. sesijas simulācijas spēle. Tā ietvers 30 lomas, kas tiks izspēlētas, ņemot vērā oriģinālo sesiju procesus un apspriežamos jautājumus, un simulācijas dalībniekiem – konkursa finālistiem (kopumā 60 jauniešiem) būs tiesības piemērot personiskos spriedumus un veidot savu nostāju par Latvijas kultūras mantojumu kā pasaules mantojuma sastāvdaļu.


Pirmās vietas ieguvēji balvā saņems ceļojumu pa Austrijas Pasaules mantojuma vietām. Savukārt otrās un trešās vietas ieguvēji saņems ceļojumu pa Igauniju un Lietuvu no ceļojumu biroja „Skaisto skatu aģentūra”, piederumus mākslai un vaļaspriekiem no SIA „Vilori” u.c. veltes. Turklāt tās trīs skolas, no kurām konkursā būs piedalījušies visvairāk jauniešu, saņems laikraksta „Izglītība un Kultūra” abonementu 2006. gadam.


Konkursu „Kultūras mantinieki” organizē UNESCO LNK sadarbībā ar Rīgas domi, Rīgas Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un pateicoties ceļojumu biroja „Skaisto skatu aģentūra”, laikraksta „Izglītība un Kultūra”, SIA „Vilori” un portālu „TVNET” un „Studentnet” atbalstam.