EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
27.04.07.

Sabiedrībā zināmi cilvēki ar skolēniem un skolotājiem diskutēs par atbildību un sadarbību izglītības procesāŠodien, 27. aprīlī no plkst. 15:00 līdz 17:00 Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Lielajā zālē (Vaļņu ielā 2, Rīgā) notiks publiska diskusija par atbildības sadalījumu un sadarbību izglītības procesā starp izglītības iestādi, izglītojamo un ģimeni. Tajā piedalīsies skolēni un skolotāji no dažādām Latvijas skolām un sabiedrība zināmi cilvēki, savas jomas profesionāļi – vecāki, kuriem šobrīd bērni ir skolas vecumā, un tie ir sociālantropoloģe Aivita Putniņa, uzņēmēja Aiva Vīksna, sportists Raimonds Bergmanis, žurnāliste Inga Gorbunova un aktrise Daiga Gaismiņa.


Diskusijas laikā tiks apspriesti jautājumi par to, kurš un par ko ir atbildīgs izglītības ieguves procesā – par ko ir atbildīga skola, par ko skolēni un par ko ģimene? Vai izglītības procesā iesaistītās puses uzticas viena otrai? Kurš ir atbildīgs par labiem skolēnu mācību sasniegumiem? Kādi ir labas izglītības priekšnosacījumi? Kurš un kādā veidā ir atbildīgs par skolēnu uzvedību ikdienā? Kurš ir atbildīgs par skolēnu līdz mirklim, kad viņš pārkāpj skolas slieksni? Cik daudz un kā audzināšanas darbā vēlētos iesaistīties paši skolēni un viņu vecāki?

Kā stāsta Aivita Putniņa, viņu pašlaik izglītības jomā Latvijā uztrauc tas, ka vecākiem, kuru darba laiks nesakrīt ar skolas darba laiku, nav, kur atstāt savus bērnus. Ne visur ir pieejamas tā saucamās rotaļu istabas, kur bērns varētu uzturēties, kamēr vecāki beidz savus darba pienākumus, un tāpēc, viņasprāt, aktuāls ir jautājums par to, kas notiek ar šiem bērniem starp nodarbību beigām skolā līdz brīdim, kad viņi nonāk vecāku uzraudzībā. „Tāpat sāpīga problēma slēpjas faktā, ka mūsu skolām nav iespēju veicināt interešu izglītību, nav līdzekļu, nav telpu utt.,” norāda sociālantropoloģe. Viņa uzskata, ka šī diskusija būs lieliska iespēja, izmantojot, ka tajā piedalīsies arī mūsu valsts atbildīgās amatpersonas un dažādu institūciju pārstāvji, izteikt savus priekšlikumus un bažas par procesiem izglītības jomā Latvijā.

Arī Daiga Gaismiņa labprāt piedalās diskusijā, jo pati ir divu skolas vecuma bērnu māmiņa un strādā skolā. Viņa norāda, ka „diemžēl daudzās situācijās skolas ir bezspēcīgas, tomēr ļoti daudz kas ir atkarīgs no pašiem skolotājiem”. Tāpēc, viņasprāt, šī diskusija būs lietderīga, jo tiksies visas izglītības procesā iesaistītās puses un apmainīsies saviem viedokļiem. „Mani pašu šobrīd visvairāk satrauc vardarbība skolā pašu bērnu vidū. Un es pēdējā laikā bieži esmu domājusi par to, ko šajā sakarā var darīt skolotājs un kas jādara vecākiem,” norāda aktrise.

Diskusiju rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar IZM starptautiskās nedēļas „Izglītība visiem” ietvaros. Tajā klāt būs arī izglītības un zinātnes ministre, UNESCO LNK viceprezidente profesore Baiba Rivža, Saeimas deputāti, Izglītības pārvalžu darbinieki un sociālo partneru pārstāvji no Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas, Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības, vecāku apvienības „Visi” u.c. Diskusiju vadīs žurnāliste Daina Jāņkalne.

Uz diskusiju laipni aicināti arī masu mediju pārstāvji. Lūdzam pieteikt savu dalību iepriekš pa tālruni: 29109268 (Liene Krīvena) vai e-pastu: liene@tels.lv.

Papildinformācija:
Baiba Moļņika
UNESCO LNK Izglītības programmas vadītāja
T. 7325109, 67325109
E. baiba@unesco.lv

Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
T. 29109268
E. liene@tels.lv