EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
07.09.09.

Rīgā Starptautiskajā rakstpratības dienā atklās izstādi „Pirmais vārds”


8. septembris pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā rakstpratības diena (International Literacy Day), atgādinot sabiedrībai lasīt, rakstītprasmes un pieaugušo izglītības nozīmi.

Latvijā, Rīgā šai dienai par godu tiks atklāta pirmskolas vecuma bērnu darbu izstāde „Pirmais vārds”, kuras tapšana tika uzsākta Starptautiskajā dzimtās valodas dienā 21. februārī akcijas „Pirmais vārds” ietvaros.

Visā pasaulē joprojām aptuveni 776 miljoniem pieaugušo nav pat minimālas lasīt un rakstītprasmes, un tas nozīmē, ka faktiski viens no pieciem pieaugušajiem ir analfabēts. Savukārt 75 miljoni bērnu nav iekļauti vai iekļāvušies izglītības sistēmā vai apmeklē skolu ļoti reti.

Šogad UNESCO Starptautisko rakstpratības dienu atzīmēs ar devīzi: „Lasīt un rakstītprasme un iespējas”, uzsverot to, cik nozīmīga ir lasīt un rakstītprasme lai līdzdarbotos, veicinātu pilsonisko apziņu un sociālo attīstību.

UNESCO galvenajā mītnē Parīzē 8. septembrī, atzīmējot Starptautisko rakstpratības dienu, tiks pasniegtas 2009. gada UNESCO Starptautiskās rakstpratības balvas (2009 UNESCO International Literacy Prizes), tiks atklāta “Camion des Mots” skolēnu tūre (Word Truck) apkārt Francijai, notiks lekcija „Lasīt un rakstītprasme un iespējas”, kuru pasniegs Dr. Lalage J. Brauna (Dr. Lalage J. Bown), Glāzgovas Unoversitātes profesore, pieaugušo un tālākizglītības speciāliste. Tāpat tiks organizēts apaļais galds ar 2009. gada UNESCO Karaļa Sejonga (King Sejong) rakstpratības balvas, kā arī UNESCO Konfūcija (Confucius) rakstītprasmes balvas laureātiem. Pasākumus Parīzē atklās UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Macura (Koïchiro Matsuura) un Lora Buša (Laura Bush), Apvienoto Nāciju Rakstpratības dekādes goda vēstnese (Honorary Ambassador for the UN Literacy Decade).

Akcijas „Pirmais vārds” mērķis ir vienot dažādu paaudžu cilvēkus, atjaunojot stāstīšanas tradīciju, pilnveidot bērnu, viņu vecāku, vecvecāku u.c. ģimenes locekļu sociālās prasmes un valodas kompetenci (klausīties prasmi un stāstītprasmi). Lai valodiskajās aktivitātēs iesaistītu vecākus un vecvecākus, akcijas rīkotāji rosina ģimenēs atcerēties kādus lingvistiski nozīmīgus notikumus – bērna pirmo īpašo vārdu vai situāciju, kurā izteikts kāds neparasts un līdz šim nelietots vārds vai izteiciens. To var saukt arī par ģimenes leģendu, kuras centrā ir konkrēts vārds. Tas ir stāsts, kurš, iespējams, jau ilgi tiek glabāts ģimenes locekļu atmiņās. Aicinājumam piedalīties akcijā „Pirmais vārds” atsaucās 75 Latvijas izglītības iestādes, rīkojot dažādas nodarbības un pasākumus iestādes audzēkņiem, viņu vecākiem un vecvecākiem, māsām un brāļiem. Akcijā iesaistījās 5883 audzēkņi.


Vairāk informācijas par Starptautisko rakstpratības dienu:
http://www.unesco.org/en/literacy/advocacy/international-literacy-day/