EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
07.03.11.

Parīzē piešķirtas starptautiskās balvas un stipendijas „Sievietēm Zinātnē”


3. martā UNESCO galvenajā mītnē Parīzē piecām ievērojamām zinātniecēm tika pasniegtas 100 000 dolārus vērtās prestižās L`Oréal-UNESCO balvas „Sievietēm Zinātnē”. Šogad šīs balvas tika piešķirtas par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu globālu uzdevumu risināšanā materiālzinātņu jomā. Savukārt 15 jaunās zinātnieces no visas pasaules saņēma UNESCO-L`Oréal starptautisko stipendiju „Sievietēm Zinātnē” turpmākiem pētījumiem pasaules vadošajās laboratorijās. Šogad pirmo gadu starptautisko stipendiāšu vidū ir arī zinātniece no Baltijas valstīm – Trīne Vahisalu no Igaunijas. Balvu pasniegšanas ceremoniju vadīja speciāli izveidotās starptautiskās žūrijas priekšsēdētājs, 1999. gada Nobela prēmijas laureāts ķīmijā profesors Ahmeds Zevails. Balvas pasniedza UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokovas kundze (Irina Bokova) un sers Lindsijs Ouens-Džonss (Lindsay Owen-Jones), L`Oréal un L`Oréal fonda prezidents.

2011. gada L`Oréal-UNESCO balvu „Sievietēm Zinātnē” saņēma:
- Āfrikas un arābu valstu grupā : Kuveitas Universitātes ķīmijas profesore Faiza Al-Kharafi par nozīmīgiem metālu korozijas pētījumiem, kas īpaši svarīgi ūdens attīrīšanas un naftas rūpniecības nozarēm.

- Āzijas un Klusā okeāna valstu grupā: ķīmijas un enerģētikas profesore Vivjena Ving-Vah Jama (Vivian Wing-Wah Yam) no Honkongas Universitātes Ķīnā par darbu pie jaunu gaismu izstarojošu materiālu izveides un inovatīviem saules enerģijas uztveršanas paņēmieniem.

- Eiropas valstu grupā: atomfizikas profesore Anna Luijē (Anne L’Huillier) no Lundas Universitātes Zviedrijā par darbu pie pasaulē ātrākās kameras izveides, kas spēj fiksēt attēlos elektronu kustību atosekundes laikā (t.i. sekundes miljardās daļas miljardajā daļā).

- Latīņamerikas valstu grupā: Mehiko Universitātes Astronomijas institūta emeritētā profesore Silvija Torresa-Peimberta (Silvia Torres-Peimbert) no Meksikas par miglāju ķīmiskā sastāva pētījumiem, kas ir nozīmīgi, lai izprastu visuma rašanos.

- Ziemeļamerikas valstu grupā: Zemes un planetāro zinātņu, kā arī vides zinātnes profesore Džiliana Benfīlde (Jillian Banfield) no Kalifornijas universitātes Bērklijā, ASV, kas veikusi nozīmīgus pētījumus par baktēriju un materiālu izturēšanos ekstrēmos apstākļos, ietekmējot vidi uz mūsu planētas.

UNESCO-L`Oréal starptautiskās stipendijas „Sievietēm Zinātnē” saņēma 15 jaunas zinātnieces no visas pasaules, kas veic pētījumus par cilvēka ietekmi uz ekosistēmām, meklē jaunus ceļus nākotnes medicīnai un līdzekļus pret postošu slimību izplatīšanos.

Šogad pirmo gadu starptautisko stipendiāšu vidū ir arī zinātniece no Baltijas valstīm – Trīne Vahisalu (Triin Vahisalu) no Igaunijas. 32 gadus vecā Tartu universitātes un Helsinku universitātes augu bioloģijas doktorante pēta augu reakciju uz apkārtējās vides izmaiņām un cenšas identificēt pielāgošanās mehānismos iesaistītos gēnus, lai varētu tikt izveidoti pret sausumu un ozonu izturīgāki lauksaimniecībai nozīmīgi augi.


UNESCO-L`Oréal starptautiskā sadarbības programma „Sievietēm Zinātnē” aizsākās pirms 13 gadiem. Tās ietvaros ik gadu 5 ievērojamas zinātnieces, pa vienai no katra kontinenta, saņem L`Oréal-UNESCO balvas „Sievietēm Zinātnē” par nozīmīgu ieguldījumu dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs. Kopumā balvu saņēmušas jau 67 zinātnieces no visas pasaules. 2000. gadā izveidotas un ik gadu tiek piešķirtas arī 15 UNESCO-L`Oréal starptautiskās stipendijas „Sievietēm Zinātnē”, kas paredzētas dzīvības zinātņu jomā strādājošām jaunajām zinātņu doktorēm un doktorantēm. Bez tam, atsevišķās valstīs, tostarp Latvijā, programmas „Sievietēm Zinātnē” ietvaros vietējā L`Oréal filiāle kopā ar UNESCO nacionālo komisiju iedibinājusi valsts līmeņa stipendiju „Sievietēm Zinātnē”. Kopumā ar šīm stipendijām starptautiskā un atsevišķu valstu mērogā 11 gados atbalstītas jau 1019 jaunās zinātnieces.

Šogad jau septīto gadu konkursa kārtībā tiks piešķirta L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. To saņems trīs dzīvības zinātņu vai materiālzinātņu jomā strādājošas Latvijas pētnieces: divas doktorantes līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei, kā arī viena zinātņu doktore vecumā līdz 40 gadiem – zinātnisko pētījumu veikšanai. Katras stipendijas apmērs ir 4000 latu, un tā paredzēta pētījumu veikšanai Latvijā. Pieteikumi vēl līdz 16.martam iesniedzami UNESCO LNK Rīgā, Pils laukumā 4-206. Papildu informācija UNESCO LNK mājas lapā www.unesco.lv. Tālrunis informācijai: 67325109.

Informācija presei: Estere Braķe, stipendiju programmas koordinatore, 29122790, estere@latnet.lv

Attēli saistībā ar starptautisko programmu „Sievietēm Zinātnē”: www.fwis-library.com