EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
27.04.11.

Notiks piektais Kurzemes stāstnieku festivāls „ZivZup”


No 29. aprīļa līdz 1. maijam Kurzemes stāstnieču kopiena rīko jau piekto Kurzemes stāstnieku festivālu „Ziv zup”. Kuldīgā, Liepājā, Kandavā un Džūkstē notiks stāstu stāstīšana gan telpās, gan brīvā dabā. Līdzās pasakām, teikām, anekdotēm un piedzīvojumu stāstiem skanēs arī dziesmas un notiks cienāšanās ar gardu zivju zupu un ēdieniem, kas gatavoti pēc senām receptēm.


Festivālā piedalīsies stāstnieki no Vācijas (Marlisa Krāmere), Lietuvas (Gražina Kadžīte) un Latvijas (Liesma Lagzdiņa, Līga Reitere, Aija Kaminska, Ārija Klēvere, Lidija Jansone, Terēzija Megne, Līga Strēle, Minjona Laura, Sarma Ūpe, Judīte Timma, Inguna Radziņa, Inita Šalkovska, Pauls Anšics, Guntis Pakalns u. c.).


Atbalstot festivāla norisi un nozīmīgo lomu kultūras vērtību un mantojuma saglabāšanas veicināšanā, tajā piedalīsies arī pārstāvji no UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK), UNESCO Asociēto skolu projekta un UNESCO LNK bibliotēku tīkla „Stāstu bibliotēkas”.


Festivāla laikā skolēni tiks iepazīstināti ar UNESCO LNK aktivitātēm un UNESCO LNK bibliotēku tīklu „Stāstu bibliotēkas”. Interesenti tiks aicināti piedalīties meistarklasēs, lai apgūtu stāstīšanas pamatus un izprastu stāstītprasmes noslēpumus. Notiks arī darbnīcas, kurās pašu rokām būs iespēja radīt stāstu palīglīdzekļus – lelles un citus tēlus. Dalībnieki no dažādām valstīm priecēs klausītājus ar stāstnieku koncertiem un „trīs mēles” pie gardā zivs zupas katla. Ikvienam būs iespēja izstāstīt savu stāstu un par to pamieloties ar ēdieniem pēc senām receptēm. Noslēgumā paredzēta viesošanās pasaku muzejā Džūkstē.


„Latviešiem vienmēr ir bijuši savi dzimtas nostāstu glabātāji, pasaku, teiku un spoku stāstu zinātāji, joku plēsēji un sapņu un nojautu tulkotāji. Bet stāsti dzīvo tikai tik ilgi, kamēr tiem ir stāstītāji un klausītāji. Tāpēc mums reizēm jāsapulcējas, lai stāsti un stāstnieki nejustos vientuļi un nezaudētu savu spēku,” atzīst viens no festivāla organizatoriem Guntis Pakalns.


Par stāstu saglabāšanu un popularizēšanu Latvijā aktīvi rūpējas UNESCO LNK bibliotēku tīkla „Stāstu bibliotēkas” dalībbibliotēkas. Ikvienā no tām jau gandrīz divus gadus pastāvīgi tiek rīkoti dažādi stāstīšanas pasākumi, veicinot nemateriāla kultūras mantojuma tālāknodošanu un saglabāšanu caur stāstiem no paaudzes uz paaudzi. 2009. gada nogalē pēc UNESCO LNK iniciatīvas izveidotā bibliotēku tīkla mērķis ir vienot dažādu paaudžu cilvēkus, atdzīvinot stāstīšanas tradīciju starp paaudzēm, kā arī pilnveidot ikviena valodas kompetenci un sociālās prasmes klausīšanās un stāstīšanas procesā.


Kuldīga, kultūras mantojuma kontekstā, ir īpaši nozīmīga pilsēta gan Latvijas, gan pasaules mērogā. Tā ir pilsēta, kurā tiekas vairākas cilvēcei nozīmīgas vērtības. Līdzās skaistajai Kuldīgas vecpilsētai Ventas senlejā, kas šogad tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā, dzīvi pastāv arī Suitu kultūrtelpa, kas glabā senās kultūras un etnogrāfiskās tradīcijas un ir iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama tūlītēja saglabāšana, sarakstā. Gan vecpilsētas kultūras vērtības, gan Suitu spēcīgās tradīcijas vijoties ar festivāla „Zivzup” stāstiem un dziesmām, padara Kuldīgu par Latvijas kultūras mantojuma iedvesmas pilsētu.


Festivāla nosaukums „Ziv zup” izvēlēts gan tādēļ, ka Kuldīgā, kas ir galvenā festivāla norises vieta, tieši šajā laikā ir vērojams dabas fenomens „Pavasara palu šovs Lido zivis Kuldīgā” un notiek pilsētas svētki, gan tādēļ, ka stāsti raitāk vijas, ja katlā vārās makšķernieku čempionātā tikko saķertās zivis, gan arī tādēļ, ka daudzi kurzemnieku stāsti tiek stāstīti viņu dialektā un ir saistīti ar ūdeņiem, zivīm, zvejošanu un ēdienu gatavošanu.


Festivālu atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kuldīgas Novada pašvaldība, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Kuldīgas BJC, „7. Pavasara palu šovs Lido zivis Kuldīgā”, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, „Kūrava”, „Namīns”, Kandavas kultūras nams, Džūkstes pasaku muzejs, laikraksts „Kurzemnieks”, biedrība „Radi Vidi Pats”, tradicionālās kultūras biedrība „Aprika” u. c.


Vairāk informācijas par festivālu „Ziv zup”:
Ina Celitāne
Tālr.: +371 26428513,
E-pasts: inac@inbox.lv


Informāciju sagatavoja:
Madara Kāne
UNESCO LNK projektu koordinatore
Tālr.: + 371 67325109
E-pasts: madara@unesco.lv