EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
23.11.09.

Noslēdzies eseju konkurss skolēniem un studentiem par Čarlza Darvina idejām


Eseju konkurss par Čarlza Darvina idejām ir viens no Britu padomes starptautiskā projekta „Darvins mūsdienās” (Darwin Now) pasākumiem. To rīkoja Latvijas Universitātes (LU) bioloģijas studentu asociācija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un no 14. septembra līdz 8. novembrim par godu Č. Darvina darba „Par sugu izcelšanos” 150 gadu jubilejai. Piedalīties bija aicināti vidusskolnieki un Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes pirmo kursu studenti.

Kopumā konkursam tika iesniegtas 53 esejas par tematiem: „Vai Č. Darvins 2009. gadā saņemtu finansējumu savam pētījumam”, „Kas ir noteicošais cilvēka attīstībā – daba vai kultūra”, „Č. Darvina pētījumu nozīme mūsdienās” un „Tehnoloģiju un atklājumu ietekme uz cilvēka dabisko izlasi”.

1. vieta: LU BF 1. kursa studentam Kristapam Ozoliņam
2. vieta: Salas vidusskolas 10. klases skolēnam Kristapam Narelam
3. vieta: Rīgas 64. vidusskolas 10. klases skolēnam Kasparam Reinim

Laureātu apbalvošana notiks 27. novembrī LU notiekošajā konferencē „Dzīve, Dzīvība, Evolūcija”, kur laureāti saņems balvas no UNESCO LNK, Britu padomes Latvijā un Latvijas Dabas muzeja un 1.vietas ieguvējs tiks aicināts arī uzstāties ar savu eseju.

Žūrijai bija liels gandarījums par viedokļu dažādību, kas paustas esejās. Esejās tiek uzsvērta gan kultūra, kas padara cilvēku atšķirīgu no zvēra, gan arī dabas loma cilvēka evolūcijā.

Tāpat Darvina ideju aktualitāte tiek parādīta ne tikai ar klasiskajiem piemēriem no mācību grāmatām, bet ar dabiskās izlases principiem, pamatojot cilvēka pievilcības noslēpumus. Domas dalās arī par to vai Darvins saņemtu finansējumu savam pētījumam mūsdienās. Tā, vienā esejā, Darvina pētījums tiek vērtēts pēc mūsdienu pētījumu kritērijiem un atzīts, ka šāds pētījuma piedāvājums tagad tiktu atzīts par pārāk apjomīgu un prasītu lielāku sadarbību ar citiem pētniekiem.

Visas iesniegtās esejas pēc nolikumā minētajiem kritērijiem izvērtēja žūrija no pieciem LU Bioloģijas fakultātes vecāko kursu studentiem, kas atlasīja vienpadsmit labākās esejas un nodeva tālākai vērtēšanai ekspertiem no LU Bioloģijas fakultātes, LU Vēstures un Filozofijas fakultātes, UNESCO Latvijas Nacionālās Komisijas un Latvijas Dabas muzeja. Pēc ekspertu vērtējuma tika noteikti konkursa laureāti.

Tāpat LU BF studenti vēlas pasniegt specbalvu Ralfam Eglītim (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija, 9. klase) par uzdrīkstēšanos piedalīties, neskatoties uz vidusskolnieku un studentu konkurenci un Dagnijai Bērziņai (A. Upīša Skrīveru vidusskola, 12. klase) par neordināru dabiskās izlases traktējumu.

Informāciju sagatavoja:
Inga Oliņa, Britu padomes projekta Darvins mūsdienās koordinatore
Kontakti: ingaolina@gmail.com, t. 296969996

Agnese Kokina, Latvijas Universitātes bioloģijas studentu asociācijas priekšsēdētāja
Kontakti: agnese.kokina@gmail.com, t. 26585869