EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
10.08.09.

No UNESCO saņemts pozitīvs atzinums par suitu kultūrtelpas iekļaušanu glābjamo vērtību sarakstā


Biedrība "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" saņēmusi pozitīvu atzinumu no UNESCO ekspertiem par suitu kultūrtelpas iekļaušanu glābjamo vērtību sarakstā, informēja Alsungas novada domes priekšsēdētājs un suitu kultūras un pašpārvaldes aizstāvis Grigorijs Rozentāls.

Egils Baka no fonda "Norvēģijas tradicionālās mūzikas un deju padome" atzinuma secinājumu daļā norādījis, ka suitu kultūrtelpu neapdraud kāda pēkšņa nelaime vai katastrofa, bet iedzīvotāju skaita samazināšanās un masu kultūras ietekme var būt tikpat postošs riska faktors.

Viņš uzskata, ka vissvarīgākais ir veicināt vecās un jaunās suitu paaudzes kontaktu, lai kultūras mantojuma glābšanas procesā iesaistītu jauniešus.

Pēc Bakas domām, ļoti bagātā suitu kultūras mantojuma atzīšana par īpašu vērtību vienlaikus kalpotu kā brīdinājuma signāls, ka nemateriālās kultūras mantojums ir uz iznīcības robežas arī citviet Eiropā, jo tam netiek sniegts pietiekams atbalsts caur valsts kultūrpolitiku, bet seno tradīciju ievērošana tiek uzskatīta par amatieru darbošanos.

Eksperts Kristofers Moslijs atzinis, ka suitu kultūrtelpa atbilst visiem nosacījumiem, lai to iekļautu glābjamo vērtību sarakstā. Kultūras mantojuma redzamākā daļa ir dialekts, kas vēl saglabājies, lai gan nav ticis iekļauts izglītības programmās, sieviešu burdona dziedāšana, Katoļu baznīcas un pirmskristietības tradīciju savdabīgs savijums, precīzi dokumentētas kāzu tradīcijas un īpaši krāšņie tautastērpi, kuru izgatavošana tiek pārņemta no paaudzes paaudzē.

Pavadvēstulē, ko parakstījusi UNESCO Nemateriālās kultūras mantojuma sektora vadītāja Sesila Duveljē, apliecināts, ka par suitu kultūrtelpas iekļaušanu UNESCO Pasaules nemateriālās kultūras mantojuma glābjamo vērtību sarakstā tiks lemts starpvaldību komitejas sesijā, kas septembra beigās notiks Abudabi (Apvienotajos Arābu Emirātos).

Kopā ar Latvijas pieteikto suitu kultūrtelpu tiks izskatīti arī četri pieteikumi no Ķīnas, trīs no Mongolijas un pa vienam no Francijas, Baltkrievijas, Vjetnamas, Mali un Kenijas.

Sagatavotājs: Portāls "Delfi"