EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
08.09.05.

Nākamnedēļ sāksies konkurss jauniešiem

15. septembrī sāksies konkurss jauniešiem „Kultūras mantinieki”, kuru organizē UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) sadarbībā ar Rīgas domi, Rīgas Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un pateicoties ceļojumu biroja „Skaisto skatu aģentūra”, laikraksta „Izglītība un Kultūra”, SIA „Vilori” un portālu „TVNET” un „Studentnet” atbalstam.

Konkursā „Kultūras mantinieki” aicināti piedalīties jaunieši no 15 līdz 20 gadu vecumam.

“Laika gaitā cilvēce ir uzkrājusi kultūras mantojumu, kas veido mūsu izpratni par skaisto un būtisko sabiedrībā un vidē, kurā dzīvojam. Tas veido mūsos piederības izjūtu konkrētajai vietai. Kultūras mantojums ir vērtība, ko mēs vēlamies nodot saviem bērniem un mazbērniem, tās ir vietas, ar kurām mums saistās priecīgi un mazāk jautri brīži, vietas, ar kurām mēs lepojamies. Konkurss "Kultūras mantinieki" ir iespēja jauniešiem apzināt pasaules un Latvijas kultūras vērtības, kā arī izdevība paust savu skatījumu par kultūras mantojumu, kuru būtu nepieciešams saglabāt,” konkursa būtību skaidro UNESCO LNK ģenerālsekretārs Rolands Ozols.

Konkurss sastāvēs no pieciem posmiem. I kārta tiks atklāta 15. septembrī, kad tās pirmie 15 jautājumi tiks publicēti laikrakstā „Izglītība un Kultūra” un konkursa mājas lapā www.unesco.lv/konkurss. Konkurss ir atklāts, un dalībnieki tajā varēs iesaistīties jebkurā no pirmo divu kārtu četriem posmiem un krāt punktus kopējam vērtējumam, kas noteiks iekļūšanu finālā.

Pirmie divi konkursa „Kultūras mantinieki” posmi tiks balstīti uz zināšanām par pasaules mantojumu vietām, bet nākamie divi - uz spējām rast vispiemērotākos risinājumus aktuālām kultūras mantojuma problēmām. Savukārt konkursa fināls būs UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 28. sesijas simulācijas spēle, kas ietvers 30 lomas, kuras tiks izspēlētas, ņemot vērā oriģinālo sesiju procesus un apspriežamos jautājumus. Simulācijas dalībniekiem – konkursa finālistiem (kopumā 60 jauniešiem, kuri konkursa pirmajās divās kārtās iegūs visvairāk punktu), strādājot pa pāriem un iejūtoties to cilvēku lomās, kuri lemj pasaules mantojuma likteņus, būs tiesības piemērot personiskos spriedumus tēmām, kas tiks apspriestas tās laikā, un veidot savu nostāju par Latvijas kultūras mantojumu kā pasaules mantojuma sastāvdaļu.

Simulācijas spēli, kas notiks 30. novembrī, vēros kompetenta žūrija – UNESCO Latvijas un Austrijas Nacionālo komisiju, Rīgas domes, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un Rīgas kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālisti.

Pirmās vietas ieguvēji balvā saņems ceļojumu pa Austrijas Pasaules mantojuma vietām. Savukārt otrās un trešās vietas ieguvēji saņems ceļojumu pa Igauniju un Lietuvu no ceļojumu biroja „Skaisto skatu aģentūra”, piederumus mākslai un vaļaspriekiem no SIA „Vilori” u.c. veltes. Savukārt tās trīs skolas, no kurām konkursā būs piedalījušies visvairāk jauniešu, saņems laikraksta „Izglītība un Kultūra” abonementu 2006. gadam.