EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
01.11.06.

Nākamnedēļ Latvijā ar dažādiem pasākumiem atzīmēs ANO Pasaules zinātnes dienu

Ik gadu 10. novembrī tiek atzīmēta ANO Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai. Par godu šai dienai visā pasaulē UNESCO dalībvalstīs tiek organizēti dažādi pasākumi un kampaņas, kas veltītas zinātnes jautājumiem. Arī Latvijā nedēļā no 6. novembra UNESCO Latvijas Nacionālā komisija kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), Latvijas Universitāti (LU), Britu padomi un citām organizācijām rīkos vairākas Pasaules zinātnes dienai veltītas aktivitātes. To mērķis ir veicināt jauniešu interesi par zinātni, parādot to kā intriģējošu un interesantu mūsu dzīves sastāvdaļu.

No 6. līdz 10. novembrim Daugavpils Universitātē notiks Daugavpils Zinātnes festivāls, kura mērķis ir popularizēt zinātnes nozīmi sabiedrībā. Festivāla laikā tiks rīkotas lekcijas, konkursi un diskusijas dažādu vecumu auditorijām, darbosies Zinātnes pilsētiņa, kurā festivāla dalībnieki varēs apmeklēt praktiskās darbnīcas.

Daugavpils Zinātnes festivāla atklāšana notiks 6. novembrī plkst. 13:30 (Daugavpilī, Parādes ielā 1, 1. stāvā), un tajā piedalīsies Daugavpils domes priekšsēdētāja Rita Strode, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Īens Endrjū Mintons Bonds (Ian Andrew Minton Bond), kā arī festivāla organizatori un atbalstītāji.

7. un 10. novembrī UNESCO Asociēto skolu projekta audzēkņiem tiek organizētas atvērto durvju dienas dažādos zinātniskajos institūtos Rīgā, kuru laikā viņi varēs iepazīties ar institūtu darbību, pētāmajām jomām un praktiskiem pētījumu piemēriem. Skolēnus uzņems LU Cietvielu fizikas institūts, LU Matemātikas un informātikas institūts, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, LU Biomedicīnas pētījumu un studiju cents un LU Latviešu folkloras krātuve.

10. novembrī plkst. 18:00 jau septīto reizi LU kafejnīcā, Rīgā, Raiņa bulvārī 19 notiks Zinātnes kafejnīcas diskusija. Tā tiks veltīta politikas un zinātnes mijiedarbības jautājumiem, un vakara sarunu temats būs „Latvija ceļā uz zināšanu sabiedrību”. Diskusiju vadīs LU pasniedzējs Juris Šteinbergs, kā eksperti piedalīsies akadēmiķis Andrejs Siliņš, LU zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks, Latvijas Tehnoloģiskā centra direktors Jānis Stabulnieks un LU profesore Maija Kūle.

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir raisīt diskusiju neformālā vidē starp zinātniekiem un politiķiem, lai veidotu kopēju dialogu un panāktu viedokļu apmaiņu, iezīmējot jaunu domāšanas apvārsni par zinātni, zinātnes politiku un uz zināšanām balstītas sabiedrības lomu.

„Ik gadu Pasaules zinātnes diena ir iespēja piesaistīt uzmanību zinātnes ieguldījumam miera ilgtspējīgā attīstībā un veicināšanā,” norāda UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Mačura (Koïchiro Matsuura). „Tomēr zinātnes nozīme nav mērāma vienīgi izpētes rezultātos un zināšanās, kas sākas un beidzas zinātniskajos terminos. Zinātnes nozīme ir vērtējama, ņemot vērā arī to, kāda ir tās saikne ar sabiedrības vajadzībām un spēja pievērsties šīm vajadzībām, kā arī saistīties ar valsts makroekonomiskajiem mērķiem. Tas ir izaicinājums gan nacionālajos, gan starptautiskajā līmenī. Savā būtībā zinātnei ir jāiekļaujas kolektīvā sadarbībā. Sadarbība ir zinātnes kodols.”

Papildinformācija:
Anda Šaka, projekta koordinatore
Tālr.: 7325109
E-pasts: anda@unesco.lv