EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
14.05.10.

Muzeju naktī Tukumā būs apskatāmas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” LNR iekļautās Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss


Arī Tukuma muzejs šā gada Muzeju naktī, 15. maijā rīko pasākumus, kuros tiek popularizēta un aktualizēta UNESCO programma „Pasaules atmiņa” un tās nacionālajā reģistrā iekļautā nominācija „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”.


Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss Tukuma muzejā Muzeju nakts laikā būs iespējams apskatīt Tukuma Pilsētas vēstures muzejā „Pils tornis” izstādes „Neredzamā pilsēta”.


Izstāde iepazīstinās ar pilsētas modernizācijas procesiem: centralizētā ūdensvada un kanalizāciju, elektrotīklu un sakaru sistēmu attīstību 20. gadsimta piecdesmitajos gados. Tajā apskatāmi arī priekšmeti, fotoattēli un dokumenti, kas raksturo dažus Staļina kulta laika un tā sauktā Hruščova atkušņa perioda aspektus: cenzūru un represijas, padomju ideoloģijas un padomju tradīciju veidošanos, kā arī dažus nevardarbīgās pretošanās piemērus. Izstādē iekļautas arī vairākas Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss (1941. –1956.), ko saņēmuši vai sūtījuši politiski represēti tukumnieki, atrodoties ieslodzījuma un nometinājuma vietās. Šīs vēstules iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.


Kopumā 15. maijā Tukuma muzeja aicina puķu un pasaku virpulī piedzīvot Muzeju nakts pasākumus Tukumā, kad būs iespēja vienā naktī bez maksas apmeklēt visas septiņas muzeja struktūrvienības: Durbes pili, Mākslas muzeju, Džūkstes Pasaku muzeju, Mākslas galeriju „Durvis”, Audēju darbnīcu, Pilsētas vēstures muzeju „Pils tornis” un Pastariņa muzeju. Piedalīsies arī Tukuma muzeja draugi: apgāds „Zvaigzne ABC” Tukuma grāmatnīca, Tukuma bibliotēka, Tukuma Sv. Trīsvienības ev. lut. baznīca un Brīvā akadēmija.

Šogad Muzeju naktī varēs pīt grāmatzīmes un mācīties aust stellēs, pētīt „Puķes mikroskopā”, noskatīties izrādes „Pasakas par ziediem” un „Viduslaiku dzīves ainiņas”, darināt kleķa kūts maketiņu, pie ugunskura stāstīt „Pelēkā akmens stāstu", piedalīties papīra leļļu un puķu darbnīcā bērniem un veidot ziedu kompozīcijas, pieredzēt gleznas tapšanas procesu vai tādu radīt pašam, relaksēties, klausoties vijoļmūziku vai operu, piedalīties sarunās ar folkloristu Gunti Pakalnu un viņa grāmatas „Džūkstes teikas un nostāsti” atvēršanā, noskatīties dokumentālās filmas fragmentus „Tukums piecdesmitajos”, izmēģināt spēkus stāstnieku saietā „Mainām pasaku pret pankūku zem zilās debesu bļodas”, gatavot ēdienus pēc senajām receptēm, apskatīt Tukumu no augšas un piedalīties dažādās ekskursijās.

Ikviens interesents aicināts piedalīties akcijā „Apceļo Tukuma muzeju un muzeja draugus”, kurā, apmeklējot vismaz sešus objektus no astoņiem, izpildot izdevumu varēs laimēt vērtīgas balvas – no Tukuma muzeja un apgāda „Zvaigzne ABC” grāmatas, no Brīvās akadēmijas – divas dažādas mācību stundas klavierspēlē, ģitārspēlē vai citās piedāvātajās nodarbībās. Akcijas zīmodziņu lapas varēs saņemt ikvienā no objektiem.

Tiem, kuriem nav pieejams pašiem savs transports, Muzeju naktī var piedalīties ekskursijā „Ceļojums laikā” un septiņus muzejus apceļot ar Muzeju nakts autobusu. Biļetes var iegādāties Mākslas galerijā „Durvis” (Brīvības laukums 21, Tukums, tālr.: 63124312). Biļešu skaits ierobežots!

Muzeju nakts noslēgumā visus pārsteigs brīvdabas gleznu šovs un plkst. 00.30 pie Pilsētas vēstures muzeja „Pils tornis” akcijas „Apceļo Tukuma muzeju un muzeja draugus” loterija!

Plašāka informācija par Muzeju nakts norisēm – muzeja mājas lapā.


Informāciju sagatavoja:
Kristīne Ozola
Tukuma muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 63182392
E-pasts: kristine.ozola@tukumamuzejs.lv