EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
01.08.09.

Lundas observatorijas profesors Dainis Draviņš Rīgā lasīs lekciju par astronomijas nākotni


Šā gada 3. jūnijā plkst. 18:15 Latvijas Astronomijas biedrības sanāksmes ietvaros Latvijas Universitātes galvenās ēkas 13. auditorijā, 3. stāvā notiks lekcija “Eiropas astronomijas nākamie 20 gadi”, ko vadīs Lundas observatorijas (Zviedrija) profesors Dainis Draviņš.

Profesors Draviņš aktīvi darbojas dažādos astronomijas pētījumu projektos, kas izmanto jaunākos teleskopus un pētījumu metodes, lai novērotu jaunus astrofizikālos efektus balto punduru, neitrona zvaigžņu un melno caurumu apkārtnē. Dainis Draviņš piedalās Eiropas Dienvidu observatorijas jauna veida astronomijas instrumentu izstrādē, kā arī attīsta zvaigžņu spektrogrāfiskās analīzes metodes. Plašāk par viņa darbību: http://www.astro.lu.se/~dainis/

Lekcijā profesors Draviņš pievērsies jautājumiem par astronomijas nozares attīstību un nākotni. Eiropa ir viens no galvenajiem astronomijas zinātnes virzītājspēkiem. Šobrīd Eiropas zinātniskās izpētes un augsto tehnoloģiju institūcijām observatorijas ir ne tikai savā kontinentā, bet arī Dienvidamerikā un kosmiskajā telpā. Jauni instrumenti ļauj veikt nebijušus atklājumus, attīstīt jaunus astronomijas virzienus, ieskatīties dziļāk Visuma vēsturē, pētīt planētas ap zvaigznēm, kā arī rast atbildes uz teorētiķu izvirzītiem jautājumiem.

Uz lekciju aicināts ikviens interesents, kā arī masu mediju pārstāvji.

2009. gads pēc UNESCO iniciatīvas ir pasludināts par Starptautisko astronomijas gadu, un tam veltīto pasākumu mērķis visā pasaulē ir atzīmēt 400. gadadienu, kopš Galileo Galilejs pavērsa teleskopu pret debesīm, iezīmējot jaunu posmu cilvēces izpratnē par Saules sistēmu un Visumu. Starptautiskā astronomijas gada ietvaros visā pasaulē tiek organizēti izglītojoši un informatīvi pasākumi, lai ikvienu tuvāk iepazīstinātu ar šo zinātnes nozari un mudinātu uzzināt ko vairāk par Visumu, zvaigznēm, astronomijas zinātni un tās pētniecību. Virkni pasākumu ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) atbalstu Latvijas Astronomijas biedrība organizē arī Latvijā.


Papildinformācija:
www.unesco.lv
www.astronomija2009.lv

Mārtiņš Gills, Starptautiskā Astronomijas gada koordinators Latvijā
Tālr.: + (371) 29289205
E-pasts: iya2009.lv@gmail.com

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālr.: + (371) 29109268
E-pasts: liene@tels.lv