EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
19.08.10.

Lielformāta glezna LIELĀKAIS KORIS PASAULĒ Baltijas jūras festivāla ietvarā no 23. augusta līdz 2. septembrim Stokholmā


Jau atkal Latvijas Mākslas akadēmijas un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas sadarbības projekts Lielformāta glezna „Lielākais koris pasaulē” ir devies ceļā, lai priecētu Baltijas jūras festivāla apmeklētājus. Festivāls norisināsies no 23. augusta līdz 2. septembrim Stokholmā (Zviedrija).

Lielformāta gleznas „Lielākais koris pasaulē” izstāde būs apskatāma visu festivāla laiku. Jau 2008. gada 27. Novembrī, godinot Latvijas proklamēšanas 90. gadadienu, UNESCO galvenajā mītnē Parīzē tika atklāta Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku laikā noritējušās glezniecības performances „Lielākais koris Latvijā” veidotā lielformāta glezna, kā arī tās procesu atspoguļojoši foto un video materiāli. Izstāde arī mērojusi tālo ceļu uz Japānu, kur tika izstādīta Tokijas Universitātē. Lielformāta glezna tika izstādīta arī Latvijā – Rīgas svētkos, Vērmanes dārzā „7 vēstules Rīgai” un Latvijas Krājbankas telpās.

Projekta „Lielākais koris pasaulē” mērķis ir ne tikai prezentēt latviešu Dziesmu un Deju svētku unikalitāti un nozīmīgumu, bet arī ar mākslas starpniecību saglabāt un transformēt to saliedētības un vitalitātes sajūtu, ko katrs no projekta dalībniekiem izjutuši, kopā esot šajos Dziesmu un Deju svētkos.

Kultūra un māksla ir nedalāmas vienības, kas palīdz veidot komunikācijas procesu, kas, tāpat kā dziesma un deja, bieži ir uztverama vieglāk un izteiksmīgāk kā vārdi, nodrošinot tiešāku un paliekošāku saikni. Glezniecība ir viena no komunikatīvajām mākslas metodēm, caur kuru iespējams nodot emocionāli bagāto un piesātināto vēstījumu par to, kas tad īsti ir un ko latvietim nozīmē Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki.

Koris dziedāja, un viņi gleznoja - katrs savu redzējumu un sajūtas, līdz kopā tapa 22 metrus gara glezna Lielākais koris pasaulē. Lielformāta gleznu veido 12 kopā savienotas 1,45 x 1,85 m lielas individuāli radītas gleznas, ar kuru starpniecību, katrs no autoriem paudis savu redzējumu un izjūtas par latviešu Dziesmu un Deju svētkiem. Veidojot projekta koncepciju, tā dalībniekiem tika uzstādīti vairāki sarežģīti uzdevumi – radīt saliedētību, taču izpaust individualitāti, radīt kopainu, bet nepazaudēt personisko. Performances laiks bijis pietiekami īss, lai katrs no tās dalībniekiem pārbaudītu savas spējas domāt un strādāt ātri, precīzi un intensīvi. Interesants bijis performances posms, kurā mākslinieki gleznieciski sadarbojās, lai vienotā kompozīcijā savienotu radītās gleznas. Glezniecības performances laikā tās radošais process tika fiksēts fotogrāfijās un video,. Performance iemūžināta 15 minūšu garā īsfilmā un fiksēta fotogrāfijās, kuru autore ir Baltic Film and Media School studente Lizete Murovska.

XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu un XIV Deju svētku laikā desmit Latvijas Mākslas Akadēmijas studenti: Jānis Dukāts, Kristians Brekte, Dace Gaile, Sandra Muižniece, Ieva Pētersone, Laura Vecmane, Ansis Butnors, Neonilla Medvedeva, Sanda Undzēna un Ansis Brasliņš, Latvijas Mākslas akadēmijas Rektoru profesoru Alekseju Naumovu un Prorektoru profesoru Kristapu Zariņu radījuši gleznu – veltījumu izcilākajai no latviešu tautas tradīcijām – Dziesmu un Deju svētkiem, kas 2003. gadā ieguvuši UNESCO „Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarba” statusu.

Projekts tapis ar UNESCO Līdzdalības programmas un Latvijas Krājbankas finansiālu atbalstu.

Projekta „Lielākais koris pasaulē” koordinatore

Inese Bauģe

Latvijas Mākslas Akadēmijas

Ārlietu un izstāžu daļas vadītājas asistente

fakss: +371 67228963

tel.: +371 22307302

e-pasts: inese.bauge@lma.lv