EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
12.05.10.

Latvijas zinātnieces saņems stipendijas “Sievietēm Zinātnē”Šodien, 12. maijā plkst. 15:00 Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) tiks pasniegtas 2010. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Latvijas stipendija „Sievietēm Zinātnē” izveidota LORÉAL Grupas un UNESCO starptautiskās programmas "Sievietēm Zinātnē” (For Women In Science) ietvaros. Tās moto ir „Pasaulei nepieciešama zinātne, zinātnei nepieciešamas sievietes.” Stipendija paredzēta zinātniskajam darbam Latvijā un tiek piešķirta, nevis apbalvojot par jau paveikto, bet atbalstot jaunu pētījumu veikšanu nākamā gada laikā.

L`Oréal Latvijas stipendija „Sievietēm Zinātnē” iedibināta 2005. gadā, un sešos gados to saņēmušas kopumā 18 pētnieces. Par stipendijas piešķiršanu lemj autoritatīva žūrija LZA Senāta priekšsēdētāja akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā. Stipendijas Goda Patronese ir bijusī Latvijas Valsts prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

Šogad stipendiju 4000 latu apmērā saņems trīs zinātnieces:

Una Riekstiņa, bioloģijas zinātņu doktore, Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes docente un Bioloģijas fakultātes Bioanalītisko metožu laboratorijas vadošā pētniece stipendiju saņems pētījumam „Cilvēka ādas cilmes šūnu nišas ietekme uz nervu šūnu atjaunošanos”. Tā mērķis ir izpētīt, vai ādas saistaudu cilmes šūnas var palīdzēt atjaunot bojātus nervu audus. Iegūtie rezultāti sniegs ieguldījumu jaunu nervaudu reģenerācijas terapiju izveidē.

Inesei Čakstiņai, dabas zinātņu maģistrei, LU Bioloģijas fakultātes Bioanalītisko metožu laboratorijas zinātniskajai asistentei stipendija „Sievietēm Zinātnē” piešķirta pētījumam „A vitamīna ietekme uz molekulāriem mehānismiem cilvēka sirdi veidojošajās šūnās in vitro”. Pētījuma rezultāti dos būtisku ieskatu par to, kā A vitamīns regulē cilvēka šūnas, no kurām veidosies sirds un asinsvadi. Tas ļaus uzlabot kardioloģijā izmantotās terapijas.

Elīna Pajuste, dabas zinātņu maģistre, LU Ķīmiskās Fizikas Institūta Cietvielu radiācijas ķīmijas laboratorijas zinātniskā asistente stipendiju „Sievietēm Zinātnē” saņems pētījumam „Kodolsintēzes iekārtu materiālos uzkrātā tritija īpašības un difūzija”. Pētījuma mērķis ir materiālu piemērotības izvērtējums drošai un efektīvai perspektīvā enerģijas avota – kodolsintēzes reaktora darbībai.

L`Oréal un UNESCO programma „Sievietēm Zinātnē” paredz ik gadu zinātniecēm no visas pasaules piešķirt piecas starptautiskās prēmijas, 15 starptautiskās stipendijas, bet 40 valstīs, tostarp Latvijā, pētniecēm ir iespēja saņemt arī nacionālās stipendijas. Tās tiek augsti vērtētas pasaules zinātnieku sabiedrībā. Programmas veidotāji pamatoti lepojas ar apstākli, ka pērn divas no 2008. gada LORÉAL-UNESCO starptautiskās prēmijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm saņēma arī Nobela prēmiju: Elizabetei Blekbērnai (Elizabeth H. Blackburn) no ASV piešķirta 2009. gada Nobela prēmija medicīnā, bet Izraēlas zinātniecei Adai Jonatai (Ada E. Yonath) – ķīmijā.

Papildinformācija: Estere Braķe, tālrunis: 29122790,