EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
15.01.09.

Latvijas pārstāvji piedalās Starptautiskā Astronomijas gada atklāšanā Parīzē


Šodien un rīt, 15. un 16. janvārī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē norisinās oficiālā Starptautiskā Astronomijas gada atklāšanas konference.

Tajā piedalās arī pārstāvji no Latvijas – Starptautiskā Astronomijas gada koordinators Latvijā, žurnāla „Zvaigžņotā Debess” galvenā redaktora vietnieks, Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills, vairāku astronomisko grāmatu autors, žurnāla „Terra” galvenais redaktors, Latvijas Universitātes (LU) Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors Dr.paed. Ilgonis Vilks un LU Fizikas un matemātikas fakultātes Fizikas programmas 2. kursa students Mārtiņš Sandars.

Starptautiskā Astronomijas gada atklāšanas konferences ietvaros UNESCO dalībvalstu pārstāvji, astronomijas nozares speciālisti no visas pasaules uzstāsies ar referātiem un aplūkos cilvēces vēsturisko gājumu no pirmatnējiem priekšstatiem par Visumu līdz mūsdienu sasniegumiem. Īpaša uzmanība tiks veltīta teleskopu lomai astronomijas evolūcijā, to dažādajiem veidiem un nākotnes attīstības plāniem, tiks aplūkoti jauni astronomijas attīstības virzieni. Konferences laikā tiks organizētas arī tiešraides ar vadošajām pasaules observatorijām. Konferenci atklās UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Macura (Koïchiro Matsuura) un Starptautiskās Astronomijas savienības (International Astronomical Union (IAU)) prezidente Katerīna Kaserski (Catherine Cesarsky). Papildinformācija par konferenci: http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=44355&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

Starptautiskā Astronomijas gada aktivitātes ar pirmajiem publiskajiem debess demonstrējumiem dažādās pilsētās 4. un 9. janvārī atklātas arī Latvijā. Nākamie demonstrējumi notiks šā gada februārī. Informācija par to norises vietām: http://sag2009.starspace.lv/public/sag2009/demo20090109.html

Par Starptautisko Astronomijas gadu pēc UNESCO iniciatīvas ir pasludināts šis – 2009. gads, un tam veltīto pasākumu mērķis ir atzīmēt 400. gadadienu, kopš Galileo Galilejs pirmoreiz pavērsa teleskopu pret debesīm, iezīmējot jaunu posmu cilvēces izpratnē par Saules sistēmu un Visumu. Visa garumā notiks dažādi pasākumi par astronomijas un Visuma izpētes jautājumiem, lai ikvienu tuvāk iepazīstinātu ar šo seno zinātnes nozari mūsdienu skatījumā. Pasākumus Latvijā ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu organizē un koordinē Latvijas Astronomijas biedrība sadarbībā ar LU Astronomijas institūtu, Ventspils Starptautisko radioastronomijas centru, LU Lāzeru centra Astrospektroskopijas laboratoriju, Latvijas augstskolām, skolām un observatorijām.

Papildinformācija:
http://www.unesco.lv:80/lat/index/news/all_news/news1231328751.html

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālr.: + (371) 29109268
E-pasts: liene@tels.lv