EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
08.08.05.

Latvijas Avīze: "Mākslas apmaiņa ar lietuviešiem"

Laikraksts: Latvijas Avīze
Autors: Ieva Bite
Publicēšanas datums: Sestdiena, 2005. gada 6. augusts.
Rubrika: Kultūrzīmes (18. lpp.)


Latviešu mākslinieka Jāņa Spalviņa vērienīgie gleznojumi patlaban apskatāmi Viļņā UNESCO Lietuvas Nacionālās komisijas ēkā. Ar izstādi sākas jauns projekts starp Latvijas un Lietuvas māksliniekiem. Tas paredz ekspozīciju apmaiņas iespējas starp abām valstīm, ļaujot iepazīt kaimiņu kultūru.

Lietuvas UNESCO līdzās galvenajām aktivitātēm jau astoņus gadus darbojas mākslas jomā. Daļēji tādēļ, ka organizācijas ēkā ir piemērota izstāžu zāle. Pirmais solis sadarbībā starp mūsu valstīm bijusi gleznotājas un keramiķes Rolanas Ceckauskaites-Norkunienes interese par izstādīšanos Rīgā. Ideja īstenojās, un latvieši piedāvāja apmaiņai Jāņa Spalviņa akvareļus.

Sadarbība nav saistīta ar konkrētiem plāniem vai muzejiem un galerijām – tā nodrošina atbalstu latviešu un lietuviešu māksliniekiem, kas meklē iespēju izstādīties kaimiņu valstī. Mērķis ir neļaut apmaiņai kļūt par komerciālu pasākumu, lai galvenais vadmotīvs būtu māksla, nevis cīnīšanās par izmaksu atpelnīšanu. Kā stāsta M. Pauskauskaite, šis pagaidām ir projekta izstrādes sākumposms un vēl nav zināms, vai tā ietvaros mākslinieku izstādes tiks atbalstītas arī finansiāli.

"Mums vajadzētu vairāk interesēties par kaimiņvalstu kultūru," uzsver UNESCO Lietuvas Nacionālās komisijas programmu koordinatore Milda Paskauskaite. "Lai gan tā šķiet ļoti tuva, reizēm informācija ir ārkārtīgi ierobežota un neregulāra." Viņa arī piemin kopsakarību – pēc neatkarības atgūšanas mūsu valstis vairāk koncentrējas uz sadarbību ar Rietumiem. Nepelnīti tiek aizmirsti tuvākie kaimiņi, lai arī mēs viens otram varam daudz dot ne tikai politiskā vai ekonomiskā, bet arī kultūras un mākslas sfērā.

Pagaidām nav zināms, kāda varētu būt nākamā kaimiņvalsts mākslinieka izstāde Rīgā, taču lietuvieši atzinīgi uztver Jāņa Spalviņa akvareļus. "Esam ļoti priecīgi, ka varam prezentēt šo mākslinieku mūsu auditorijai," izstādi komentē M. Paskauskaite. "Jūra, ūdens krāsu spēlēs un domājošā filozofija piesaistīja Lietuvas mākslas amatierus ar savu nostalģisko dabu un jūras dziļuma skaistumu." Daudzi izstādes apmeklētāji atzinuši, ka, skatoties uz Spalviņa darbiem, jutuši vēlmi vienkārši apsēsties, skatīties un meditēt.