EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
14.08.08.

Latvijā varētu dibināt UNESCO Starptautiskās Dejas padomes sekciju


UNESCO Starptautiskās Dejas padomes (International Dance Council – CID UNESCO) prezidents Alkis Raftis (Alki Rafti), 22. Pasaules dejas kongresa laikā tiekoties ar Latvijas delegāciju, izteica priekšlikumu arī Latvijā veidot UNESCO Starptautiskās Dejas padomes sekciju.

22. Pasaules dejas kongresa (22nd World Congress on Dance Research) notika šā gada 2. – 6. jūlijā Grieķijā, Atēnās. Tajā pirmo reizi tika pārstāvēta arī Latvija un Baltijas valstis. No Latvijas ar referātu par latviešu Deju svētkiem un to vēsturiskajiem un nacionālajiem aspektiem piedalījās dejas pedagoģe un horeogrāfe, RPIVA asoc. prof. Rita Spalva. Ar lasījumiem uzstājās arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) projektu vadītāja Anna Kūkoja. Līdz ar to 600 kongresa dalībnieki no vairāk nekā 60 pasaules valstīm tika informēti par deju un dejas izglītību Latvijā, jo īpaši izceļot latviešu Deju svētkus.

„Pasaules dejas kongresa laikā mēs tikāmies ar UNESCO Starptautiskas Dejas padomes prezidentu Alki Rafti, un viņš izteica priekšlikumu par UNESCO Dejas padomes sekcijas atvēršanu Latvijā un pastāstīja par Dejas padomes sekcijas dibināšanas priekšrocībām un darbības principiem,” stāsta UNESCO LNK projektu vadītāja Anna Kūkoja, uzsverot, ka „Latvijai tas būtu nozīmīgs ieguvums, jo gan mūsu horeogrāfiem, gan dejotājiem, gan deju skolotājiem būtu iespēja iepazīties ar deju vispasaules līmenī”.

Līdz ar sekcijas atklāšanu, Latvijas dejas nozares pārstāvjiem UNESCO Starptautiskās Dejas padome un tās piedāvātās iespējas kļūtu daudz pieejamākas. Par UNESCO Starptautiskās Dejas padomes biedru var kļūt ikviens ar deju saistīts cilvēks – pētnieks, horeogrāfs, dejotājs, pasniedzējs utt., un šāda – nacionāla līmeņa pārstāvniecība šiem speciālistiem būtu lieliska platforma, lai īstenotu savas ieceres Starptautiskās Dejas padomes kontekstā. Turklāt līdz ar Latvijas sekcijas izveidošanu latviešu valoda kļūs par vienu no oficiālajām UNESCO Starptautiskās Dejas padomes darba valodām, un tas savukārt padarīs daudz pieejamākus padomes pasākumus lielākam Latvijas pārstāvju lokam.

„Tāpat Alkis Raftis izteica priekšlikumu, ka līdz ar UNESCO Dejas padomes sekcijas darbību, arī Latvijā varētu tikt rīkots līdzīgs kongress, un tā būtu lieliska iespēja visā pasaulē popularizēt Latvijas kā dejojošas valsts vārdu,” stāsta Anna Kūkoja.

Starptautiskā Dejas padome ir nozīmīga ar to, ka tā pārstāv visas dejas formas un stilus, tā nav diskriminējoša un ir daudzveidīga. Dejas padome ir UNESCO atbalstīta organizācija un pasaulē lielākā apvienība dejas nozarē. Pašlaik padomē darbojas vairāk nekā 400 dažādu institūciju, asociāciju, apvienību, skolu, uzņēmumu un aptuveni 3 000 indivīdu (horeogrāfu, pasniedzēju, dejas vēsturnieku, kritiķu u.c.) no 150 pasaules valstīm.

Informācija par Starptautisko Dejas padomi:
www.unesco.org/ngo/cid
www.cid-unesco.org