EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
24.05.10.

Latvijā atzīmē UNESCO Starptautisko bioloģiskās daudzveidības gadu


Atzīmējot UNESCO Starptautisko bioloģiskās daudzveidības gadu, tiek organizēti dažādi pasākumi visā Latvijā.

Dabas aizsardzības pārvalde radošo darbu konkursā „Dabas daudzveidības mirkļi!” ar devīzi „Ieraugi, pastāsti un dzīvo līdzi dabai!” aicina izzināt dabas daudzveidību un dalīties ar iespaidiem un novērojumiem. Ar ziemas un pavasara tematiku saistītie darbi iesniedzami vēl līdz 31. maijam. Papildus informācija www.daba.gov.lv.

Latvijas Dabas muzejā maijs pasludināts par bioloģiskās daudzveidības mēnesi. Tā ietvaros jau notikušas nodarbības par apdraudētiem pasaules augiem un dzīvniekiem un to tirdzniecības aizliegumiem. Bijušas arī nodarbības ģimenēm „Iepazīsti dabu!” – pirmie soļi pasaules dabas daudzveidības iepazīšanā dabas izziņas istabā. 27. maijā notiks vakara sarunas muzejā pieaugušajiem par neparastiem Latvijas augiem, savukārt 29. maijā muzejā būs ģimenes diena „Raibā pasaule”, bet līdz 5. jūnijam Dabas muzeja vestibilā ir apskatāma daļa no plakātu konkursa „Saglabāsim bioloģisko daudzveidību” darbiem.

Šodien, 24. maijā Gaujas Nacionālajā parkā Eiropas dabas un nacionālo parku dienas ietvaros notiek izglītojošas radošās darbnīcas, veltītas bioloģiskās daudzveidības tematikai.

Bioloģiskās daudzveidības jautājumiem un tematiem šogad tiks veltīta arī Latvijas Dabas muzeja rīkota konference skolotājiem (septembrī), Zinātnieku nakts (24. septembris), konkurss „Cielavas gudrības” (no oktobra) u.c.

2010. gads pēc UNESCO iniciatīvas pasludināts par Starptautisko bioloģiskās daudzveidības gadu. Bioloģiskās daudzveidības jautājumiem tas veltīts, vēršot sabiedrības uzmanību vides ilgtspējības nodrošināšanā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.

Savukārt 22. maijā ik gadu visā pasaulē UNESCO aicina atzīmēt Starptautisko bioloģiskās daudzveidības dienu.

Bioloģiskā daudzveidība ir visu dzīvo būtņu – augu, dzīvnieku, sēņu un mikroorganismu daudzveidība uz Zemes. To veido arī šo dzīvības formu sabiedrības un biotopi, kur tie dzīvo. Saskaņā ar Konvencijas „Par bioloģisko daudzveidību” bioloģiskā daudzveidība nozīmē dzīvo organismu formu dažādību visās vidēs, tai skaitā uz sauszemes, jūrās un citās ūdens ekosistēmās un ekoloģiskajos kompleksos, kuru sastāvdaļas tie ir. Tā ietver daudzveidību sugas ietvaros, starp sugām un starp ekosistēmām. Bioloģisko daudzveidību jāsaprot trijos līmeņos: sugu daudzveidība (dažādas sugas), ģenētiskā daudzveidība (gēnu dažādība, ko satur augi, dzīvnieki, sēnes, mikroorganismi, un tā parādās vienas sugas robežās) un ekosistēmu daudzveidība (dažādas ekosistēmas).


Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālr. + 371 29109268
E-pasts: liene@tels.lv