EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
12.03.07.

Konkurss Jaunais dabas pētnieks

Publicējam ASP skolēnu konkursa "Jaunais dabas pētnieks" 1.kārtas jautājumus.

1. Kā mainās vides pH, ja muskuļšūnām trūkst skābekļa? Kura viela ir atbildīga par pH maiņu?
a) Samazinās, ogļskābā gāze,
b) samazinās, pienskābe,
c) palielinās, ogļskābā gāze,
d) palielinās, pienskābe.

2. Atmosfēras zemākā slāņa nosaukums ir:
a) jonosfēra,
b) troposfēra,
c) stratosfēra,
d) biosfēra.


3. Kura no šīm gāzēm ir gan atmosfēras piesārņojums, gan atmosfēras sastāvdaļa?
a) ozons,
b) slāpeklis,
c) ūdeņradis,
d) argons.


4. Pasaulē ūdens visvairāk tiek izmantots:

a) rūpnieciskās ražošanas vajadzībām,
b) dzīvnieku un cilvēku eksistences vajadzībām,
c) apūdeņošanai,
d) enerģijas ražošanai.


5. No ābeles zara vienlaikus krīt zemē divi āboli. Viena ābola masa ir 2 reizes lielāka nekā otra. Kurš ābols pirmais sasniegs zemi? Gaisa pretestību neņemt vērā!
a) smagākais,
b) vieglākais,
c) abi vienlaikus,
d) nevar pateikt, jo nav zināmi ābolu izmēri.


6. Kalējs nolēma izkalt dzelzs gabalu tā, lai tam būtu vismazākā saskares virsma ar gaisu un tas vismazāk rūsētu. Kādu formu viņam izvēlēties?
a) stieni,
b) kubu,
c) piramīdu,
d) lodi.


7. Nosauciet valsti, kurai trešdaļa sauszemes ir veidota mākslīgi!
a) Somija,
b) Zviedrija,
c) Nīderlande,
d) Grieķija.


8. Baltijas jūra pieder pie:

a) Ziemeļu Ledus okeāna baseina,
b) Klusā okeāna baseina,
c) Indijas okeāna baseina,
d) Atlantijas okeāna baseina.


9. Norvēģu ceļotājs T. Heijerdāls veica braucienu no Peru līdz Tuamotu arhipelāgam ar plostu, kas bija būvēts no balsas koka baļķiem. Kā sauca šo plostu?
a) Tigris,
b) Kon – Tiki,
c) Ra – 1,
d) Ra – 2.


10. Kurai planētai ir piešķirts romiešu dievu valdnieka vārds:
a) Saturnam,
b) Neptūnam,
c) Jupiteram,
d) Marsam.

11. Kā sauc debess ķermeņus, kuru garums ir daži kilometri, kuri sastāv no ledus un cietām daļiņām un kuri riņķo ap sauli pa izstieptām eliptiskām orbītām, kas sniedzas aiz Saules sistēmas robežām?

12. Kā sauc sudrabbaltu metālu, kura atommasa ir 39,0983?

13. „Tātad es teikšu, ka no Dieva dēla iemiesošanās cilvēkā bija pagājuši 1348 gadi, kad slaveno Florenci piemeklēja nāvējoša sērga, kas bija izcēlusies vai nu debess spīdekļu iedarbībā, vai arī Dievs to taisnīgās dusmās par mūsu grēkiem bija uzsūtījis mirstīgajiem.
Pret to nelīdzēja nekāda cilvēku piesardzība. Slimības sākumā kā vīriešiem, tā sievietēm cirkšņos un padusēs radās tādi kā puni, no kuriem daži izauga parasta ābola, daži olas lielumā.”
Džovanni Bokačo
Par kādu slimību stāsta šis vēstījums?

14. 1942. gadā Jamaikā atklāja ievērojamas kādas izejvielas atradnes. Tās eksports drīz pārsniedza cukura eksportu. Šīs izejvielas sastāvā vairāk nekā 50% ir alumīnija oksīda. Nosauciet šo izejvielu!

15. 1934. gadā H. Gērings deva pavēli šo dzīvnieku ievest Vācijā. Šodien to populācija pārsniedz vienu miljonu. Zvēriņa latīniskais nosaukums ir Procyon lotor. Savvaļā tas mīt Ziemeļamerikas un Centrālamerikas mežos. Kā sauc šo dzīvnieku?

16. Kalnu grēda atdala divas vīnkopju zemes. Tā ir 7500 km gara un sniedzas no ziemeļiem uz dienvidiem – no Trinidadas līdz Horna ragam. Nosauciet šo kalnu grēdu!

17. Šim augam ir lieli sarkani, rozā vai balti ziedi un mūžzaļas lapas. Dž. Verdi operas galvenā varone, daudzu vīriešu pielūgta kurtizāne, tika dēvēta šī zieda vārdā. Nosauciet šo augu!

18. Šo parādību nosaka elektriski lādētu daļiņu klātiene vai kustība. Nosauciet šo parādību!

19. Šī zīme apliecina, ka noteiktais produkts ražots no ekoloģiski tīrām izejvielām. Šo zīmi var iegūt, saņemot sertifikātu, kuru izsniedz sabiedriskā organizācija „Vides kvalitāte”. Nosauciet, kas tā ir par zīmi!

20. Energoefektivitātes marķējumu piešķir elektroprecēm, piemēram, ledusskapjiem un veļas mašīnām. Pateicoties marķējumam, var izvēlēties tādu preci, kas efektīvi izmanto enerģiju un saudzē apkārtējo vidi. Kuras kategorijas (A, B, C, D, G) elektropreces visracionālāk izmanto elektroenerģiju?

Atbildes uz 1.kārtas konkursa jautājumiem ir jāiesūta līdz 19. martam (pasta zīmogs) pa pastu uz UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Sekretariātu Pils laukumā 4 – 206, Rīga LV 1050 ar norādi Konkursam vai arī pa e-pastu konkurss@unesco.lv