EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
25.11.07.

Jaunzēlandes nacionālajā eDienā savāktas gandrīz 300 tonnas elektronisko atkritumuAtzīmējot nacionālo eDienu (29. un 30. septembrī), jaunzēlandieši, atbrīvojoties no dažādām nolietotām un nederīgām datoriekārtām un mobilajiem telefoniem, savāca gandrīz 300 tonnas elektronisko atkritumu.

Šī eDienas akcija vienlaicīgi tika organizēta 12 vietās Jaunzēlandē, un divās dienās tika savākts vairāk nekā 6900 auto kravu ar elektroniskajiem atkritumiem. Pateicoties šai akcijai, vairāk nekā 26000 dažādu datorpriekšmetu – monitoru, datoru, printeru u.c., kā arī mobilo telefonu tika savākti, tādējādi novēršot to nonākšanu Jaunzēlandes izgāztuvēs.

Akciju organizēja UNESCO programmas „Informācija visiem” (Information for All Programme (IFAP)) ietvaros sadarbībā ar Jaunzēlandes Vides ministriju, Izglītības ministriju un kompānijām „Computer Access New Zealand”, „2020 Communications Trust”, „Divers”, „Remarkit”, „TES-AMM”, „Dell” un „Trade Me”.

eDienas mērķis bija nodrošināt Jaunzēlandes iedzīvotājus ar iespēju ērti un videi draudzīgā veidā atbrīvoties no vecās datortehnikas un iekārtām, kā arī mobilajiem telefoniem, tādējādi vecinot izpratni par to, cik bīstama un nevēlama ir elektronisko atkritumu nonākšana izgāztuvēs.

Kā norāda IFAP priekšsēdētājs Laurencs Cvimpfers (Laurence Zwimpfer), „tieši elektroniskie atkritumi un to toksiskie materiāli, ieskaitot svinu un dzīvsudrabu, arvien vairāk nonāk izgāztuvēs, radot potenciālu toksisku apdraudējumu cilvēkiem, dzīvniekiem un videi”.

Jaunzēlandes parlamentārietis Nandors Tancos (Nandor Tanczos), kurš pats arī piedalījās akcijā, neslēpa savu sajūsmu par sabiedrības atsaucību: „Es domāju, ka kopumā tiks nodots pavisam neliels daudzums atkritumu, bet, kad es ieraudzīju visu šo elektroniku, es nodomāju – lieliski! Tas parāda, ka jaunzēlandieši labprāt izmanto iespēju tikt vaļā no vecām datoru iekārtām videi draudzīgā veidā. Turklāt viss šis apliecina, ka elektronisko piederumu ražotājiem būtu jāuzņemas atbildība par savu produktu savākšanu pēc to ekspluatācijas termiņa beigām.”

UNESCO aicina arī citas valstis organizēt šādas akcijas. Jaunzēlandē pirmo reizi tā tika rīkota 2006. gadā. Toreiz Velingtonā tika savāktas 54 tonnas elektronisko atkritumu.