EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
24.03.09.

Esplanādē Zemes stundā notiks publiski debess vērojumi un zvaigžņu skaitīšana


Turpinot Starptautiskā Astronomijas gada aktivitātes Latvijā, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) un Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju 28. martā plkst. 20:30 iesaistīties Pasaules dabas fonda (PDF) akcijā Zemes stunda, izslēgt visu apgaismojumu un vērot debesis.

28. martā ap 21:00 būs labi saskatāms Saturns. Mēness būs zemu pie horizonta – tuvosies rietam, un tam būs neliels šaurs sirpis. Šajā brīdī ikvienam, arī pilsētā būs iespēja novērot vairāk zvaigžņu nekā parasti populārajos zvaigznājos Lielais lācis, Orions u.c.

UNESCO LNK, PDF un LAB Zemes stundā 28. martā no plkst. 20:30 aicina rīdziniekus pulcēties Esplanādē pie Raiņa pieminekļa, kur ikvienu sagaidīs astronomijas profesionāļi un entuziasti ar teleskopiem un binokļiem un, ja laika apstākļi tam būs piemēroti, parādīs interesentiem, kā vērot zvaigznes, kā tajās atpazīt zvaigznājus un kurp lūkoties pēc spožākajām zvaigznēm. Ikviens akcijas dalībnieks ir aicināts ņemt līdzi arī savu binokli un/vai teleskopu. Savukārt citu pilsētu iedzīvotāji aicināti izslēgt gaismas, iet ārā un priecāties par debess jumu, kā arī, izmantojot zvaigžņu karti, skaitīt zvaigznes un, iespējams, ieraudzīt arī Piena ceļu, ko gaismas piesārņojuma dēļ Rīgā diemžēl saskatīt nevar.

UNESCO LNK un LAB ikvienam interesentam piedāvā 28. marta zvaigžņu karti, lai, izslēdzot elektrību savās mājās, katrs zinātu, kur debesīs meklēt to, ko ikdienā gaismas piesārņojuma dēļ nav iespējams redzēt. Karte ir pieejama www.unesco.lv, www.pdf.lv un www.astronomija2009.lv.

Zvaigžņu karte

2009. gads pēc UNESCO iniciatīvas ir pasludināts par Starptautisko astronomijas gadu, un tam veltīto pasākumu mērķis visā pasaulē ir atzīmēt 400. gadadienu, kopš Galileo Galilejs pavērsa teleskopu pret debesīm, iezīmējot jaunu posmu cilvēces izpratnē par Saules sistēmu un Visumu. Starptautiskā astronomijas gada ietvaros visā pasaulē tiek organizēti izglītojoši un informatīvi pasākumi, lai ikvienu tuvāk iepazīstinātu ar šo zinātnes nozari un mudinātu uzzināt ko vairāk par Visumu, zvaigznēm, astronomijas zinātni un tās pētniecību. Virkni pasākumu ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas atbalstu Latvijas Astronomijas biedrība organizē arī Latvijā. Plašāk par tiem: www.astronomija2009.lv

Papildinformācija:
www.pdf.lv
www.unesco.lv
www.astronomija2009.lv
http://www.darkskiesawareness.org/

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālr.: + (371) 29109268
E-pasts: liene@tels.lv