EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
26.08.09.

Drēzdenes Elbas ieleja neatgriezeniski izslēgta no UNESCO Pasaules mantojuma saraksta


UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 33. sesijā, kas no šā gada 22. līdz 30. jūnijam notiek Seviljā, Spānijā, pieņemts lēmums par Drēzdenes Elbas ielejas izslēgšanu no UNESCO Pasaules mantojuma saraksta.

Drēzdene izslēgta tieši nepārdomātas, nesaskaņotas un pasaules mantojuma vietas vērtību iznīcinošas attīstības projekta dēļ, Elbas ielejā uzsākot tilta būvniecību, neskatoties uz vairākkārtējiem UNESCO Pasaules mantojuma centra aizrādījumiem par šāda projekta negatīvo ietekmi uz vietas integritāti.

Tā kā Drēzdenes pilsēta nepārtrauca plānotā tilta būvniecību un neņēma vērā UNESCO Pasaules mantojuma centra aicinājumu meklēt alternatīvus risinājumus savienojuma veidošanai pār Elbas upi, vieta ir neatgriezeniski zaudējusi savu īpašas nozīmes pasaules vērtību, kas bija par pamatu tās iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Pirms diviem gadiem, 2007. gadā Pasaules mantojuma komitejas 31. sesijā no UNESCO Pasaules mantojuma saraksta tika izslēgta arī UNESCO Pasaules dabas mantojuma vieta „Oriksu dabas rezervāts” Omānā. Taču atšķirībā no šī gadījuma, kad Pasaules mantojuma vieta tika izslēgta pašai dalībvalstij atzīstot, ka tā nav spējusi šajā teritorijā saglabāt un aizsargāt apdraudēto antilopju pasugas oriksu populāciju, attiecībā uz Drēzdeni UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 33. sesija pirmo reizi realizēja jau vairākkārt arī citām UNESCO Pasaules mantojuma vietām izteikto brīdinājumu par to, ka, dalībvalstīm nespējot adekvāti regulēt un kontrolēt jaunu projektu attīstību UNESCO Pasaules mantojuma vietās, tādējādi kompromizējot šo vietu universālas nozīmes pasaules mantojuma vērtības, tās vairs neatbilst UNESCO Pasaules mantojuma saraksta kritērijiem un var tikt izslēgtas.

Drēzdenes Elbas ieleja UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā tika iekļauta 2004. gadā, novērtējot šīs vietas unikālo kultūrainavu, kas neskarta bija saglabājusies cauri gadsimtiem un iedvesmojusi daudzus ievērojamus māksliniekus un rakstniekus, kā arī raksturoja cilvēces un dabas savastarpēju saskaņu. Tilta būvniecība neatgriezeniski mazinājusi šīs vietas viengabalainību un kultūrainavas harmoniju, kas arī ir par pamatu UNESCO Pasaules mantojuma vietas īpašā statusa zaudēšanai.

Latviju Pasaules mantojuma komitejas 33. sesijā pārstāv UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.


Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālr.: + (371) 29109268
E-pasts: liene@tels.lv