EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
27.08.09.

Baltijas Ceļa 20. gadadienai veltītie pasākumi Latvijā


„Baltijas ceļš" medijos:

„Baltijas ceļa" mājas lapa internetā: www.balticway.net

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas sagatavota interneta mājas lapa, kas veltīta „Baltijas ceļa" nominācijai UNESCO programmā "Pasaules atmiņa". Mājas lapā pieejama informatīva prezentācija "Baltijas ceļš- cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības (1989-2009)" latviešu un angļu valodā. Prezentācijā ietvertie materiāli vēstī par „Baltijas ceļa" vēsturisko fonu, norisi, nozīmi un pieminēšanu pēc 20 gadiem, kā arī UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" nomināciju. Prezentācija būs pieejama ikvienam, lai nekomerciālā veidā stāstītu par „Baltijas ceļa" vēsturi un nozīmi.

Mājas lapas www.balticway.net sadaļā „JAUNUMI" var iegūt informāciju par „Baltijas ceļa" divdesmitgadei veltītajiem pasākumiem 2009.gadā.

Kontaktpersona: Zane Paula- Pāvula, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, 67325109, zane@unesco.lv


Foto projekts „Baltijas ceļš 1989-2009. Kā tas viss notika."

2007. gada jūlijā jaunie fotogrāfi no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ar Eiropas kultūras fonda atbalstu devās divu nedēļu braucienā pa 1989. gadā izveidotā „Baltijas ceļa" maršrutu. Veicot šo simbolisko maršrutu, jaunie fotogrāfi, kas „Baltijas ceļu" atceras tikai no bērnības atmiņām, iemūžināja savu skatījumu par to, ko viņiem tas nozīmē, kā viņi to uztver un saprot gandrīz 20 gadus pēc akcijas norises. Šim ceļam ir ne tikai simboliska un vēsturiska vērtība, tas arī atspoguļo Baltijas valstu ikdienas dzīvi, jo iet gan pa maģistrālēm (VIA Baltica), gan arī pa lauku ceļiem. No Latvijas puses projektu organizēja apvienība „UrbanTrip", kuras darbības pamats ir sociāli nozīmīgā fotogrāfija.

Vairāk: www.photoroad.lv/viabaltica/

Kontaktpersona: Ervins Labanovskis, apvienība „UrbanTrip", ervins@urbantrip.lv, ervins.labanovskis@riga.lv


„Baltijas ceļa" divdesmitgade – Baltijas Asamblejas prioritāte 2009.gadā

Rezolūcija par „Baltijas ceļa" divdesmitgades atzīmēšanu, kā arī plašāka informācija pieejama Baltijas Asamblejas mājas lapā: www.baltasam.org/?DocID=784


TV3 filmu cikls "Atgriešanās Eiropā. Latvija 1988-2008".

27.jūlijs- 2.augusts

7 dokumentālās filmas par vēsturiskiem pagriezieniem, cilvēcisko ikdienu un kopīgo atmiņu mozaīku Latvijas vēsturē laikā no 1988. līdz 2008.gadam. Filmas tiks pārraidītas TV 3 kanālā darba dienās pulksten 20:50 un brīvdienās- 20:20.

Kontaktpersona: Ivars Bušmanis, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, 67085414, ivars.busmanis@ec.europa.eu


Interesanti par Baltijas ceļu:

Ojārs Kalniņš „Where there’s a Wall, there’s a Way"

Raksts mājas lapas „1989-2009 Europe, Whole and Free" sadaļā „Your memories"

Vairāk: http://www.europe.org.uk/1989/memories/view/-/id/4/


Sandra Kalniete „Baltijas ceļš piepildīts":

„Trīs tautas kustības prata īstenot Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Meierovica Baltijas Antantes ideju. Turpmāk ikviena nozīmīga rīcība vai lēmums tika saskaņoti. Par šīs saskaņas augstāko izpausmi kļuva Baltijas asambleja, kas pirmoreiz sanāca Tallinā 1989.gada 14. un 15. maijā. Asambleja pieņēma Deklarāciju par Baltijas nāciju tiesībām, Deklarāciju par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ekonomisko neatkarību, Rezolūciju par staļinisma noziegumiem un Aicinājumu Eiropas drošības un sadarbības konferences valstu vadītājiem, ANO ģenerālsekretāram un PSRS Augstākās Padomes prezidija priekšsēdētājam. [..] Asamblejā radītā Baltijas padome ar pasauli turpmāk runāja mūsu triju tautu vārdā. Kopumā līdz neatkarības atjaunošanai notika septiņas Baltijas padomes sēdes. Tā bija Baltijas padome, kas aicināja 23.augustā veidot Baltijas ceļu, lai ar šo pasaulē nepieredzēto akciju atgādinātu, ka Baltijas valstis vēl arvien ir pirms 50 gadiem noslēgtā Ribentropa—Molotova pakta upuri"

Vairāk: http://vip.latnet.lv/lpra/atmoda_kalniete.htm


Ivars Godmanis „Par LTF Domes valdes 31.maija Aicinājumu." Atmoda. 1989., 24.jūlijā, 2.lpp.

Vairāk: www.historia.lv/alfabets/L/la/ltf/prese/1989.07.24.godmanis.htm


Baltijas ceļš - pētījumi, akcijas, konkursi

Jūnijs- augusts

Projekts "Baltijas ceļš un skolas: dzīvā piemiņā"

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Okupācijas muzeja organizētā projekta laikā tiks pētīts akcijas „Baltijas ceļš" atspoguļojums trīs Baltijas valstu mācību grāmatās, kas izdotas kopš 1989. gada. Rezultātā tiks izstrādāts metodiskais materiāls ar rekomendācijām skolotājiem par akcijas „Baltijas ceļš" iekļaušanu mācību programmās un skolas pasākumos, kā arī tiks sagatavoti materiāli publicēšanai par projekta rezultātiem. Mērķauditorija: Baltijas valstu vēsturnieki un vēstures skolotāji.

15.jūlijā Rīgā notiks projektā iesaistīto Baltijas valstu pētnieku tikšanās, bet 22.jūlijā Rīgā būs sanāksme pētniekiem kopā ar skolotājiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Pētījums būs pieejams www.balticway.net un www.unesco.lv.

Kontaktpersona: Zane Paula- Pāvula, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, 67325109, zane@unesco.lv vai Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv


Jūnijs- oktobris

Plakātu konkurss "Arī Brīvība"

Latvijas Okupācijas muzejs, Gētes institūts Rīgā, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Mākslinieku savienība organizē Berlīnes mūra krišanai un 1989. - 1991. gada pārmaiņām veltītu plakātu konkursu topošajiem un profesionālajiem māksliniekiem.

Vairāk: www.goethe.de/ins/lv/rig/ges/pok/lv4665666v.htm

Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv vai Jānis Spalviņš, Starptautiskā Mākslas Asociācijas Europe IAA izpildkomiteja, 29727748, splavinsh@inbox.lv


Maijs- augusts

Akcija „Atmiņas - liecības par akciju „Baltijas ceļš""

Tautas frontes muzeja un Portāla „diena.lv" un kopīgi rīkota akcija ar aicinājumu rakstīt atmiņu stāstus un sūtīt fotogrāfijas, kurās attēlota akcijas "Baltijas ceļš" norise . Materiāli papildinās Tautas frontes muzeja fondu.

Materiālus sūtīt uz : ltfmuz@mail.eunet.lv vai tautas_balss@diena.lv

Prezentācijas norises vieta: Tautas frontes muzejs, Vecpilsētas iela 13/15, Rīga

Kontaktpersonas: Ilze Bule, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv un Māra Miķelsone, „Tautas balss", 67063102, tautas_balss@diena.lv


Jūlijs- augusts

Vēstuļu konkurss „Baltijas ceļš"

„Lai atgādinātu par Baltijas Ceļu, no lasītājiem [..] gaidām atmiņu stāstus, kuros izklāstāt, kurā vietā paši stāvējāt, kas bija kopā ar jums [..], kā tolaik tikāt informēti par šāda Baltijas ceļa veidošanu [..], ar kādām emocijām un cerībām tajā piedalījāties, un vai jūsu cerības ir piepildījušās? Vai būtu ar mieru pēc 20 gadiem vēlreiz veidot Baltijas ceļu? Kam esat stāstījuši par šo notikumu – bērniem, mazbērniem vai kaimiņiem – un kādu reakciju sagaidījāt? Atbildes uz šiem jautājumiem gaidīsim jūsu stāstos."

Vēstules apjoms: rokrakstā- ne vairāk par divām lapaspusēm, datorrakstā – 3000 zīmes ar atstarpēm. Stāsti tiks publicēti; trīs interesantāko vēstuļu autori saņems balvas no izdevniecības "Lauku Avīze".

Organizē: Latvijas Avīze

Vēstules līdz 10.augustam jāsūta Latvijas Avīzes redakcijai ar norādi "Baltijas ceļš", "Latvijas Avīze", Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010 vai jāsūta uz e-pastu: aivis.vincevs@la.lv.


11.-14.augusts

Latvijas Okupācijas muzeja koordinēts jauniešu projekts "Back for the Future!"

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas jauniešu kopīgs pētījums par „Baltijas ceļa" nozīmi laikabiedru acīs. Pētījuma rezultāti tiks apkopoti 5 dienu nometnē Salacgrīvā, Latvijā. Projekta rezultāts – jauniešu veidoto plakātu izstāde būs skatāma Latvijas Okupācijas muzeja pagalmā, Strēlnieku laukumā 1, Rīgā.

Vairāk: www.omf.lv

Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv

Latvijas Dabas muzeja izstāde "Gladiolu ceļš - Baltijas ceļam"

Izstādē varēs apskatīt vairāk nekā 100 šķirņu gladiolu.

Norises vieta: Latvijas Dabas muzejs, 19.augusts plkst. 12.00

Kontaktpersona: Lāsma Vagoliņa, Latvijas Dabas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste, 67356025, 28670398; lasma.vagolina@ldm.gov.lv


21.-23.augusts

Latvijas Kara muzeja akcija "Mēs bijām Baltijas ceļš "

Uz lielas Latvijas kartes dalībnieki ar karodziņiem varēs atzīmēt savu atrašanās vietu Baltijas ceļā. Katrs akcijas dalībnieks saņems Anglijā izdotu Baltijas ceļa marku. Paralēli notiks Latvijas Kara muzeja krājumā esošo U.Brieža ,E. Bremšmita, J.Brenča, G. Janaiša, R.Karmas, A. Kukemilkas, A.Liepiņa , I. Predēļa, R Tenteļa, T.Vilciņa, A.Vegnera,

A. Kozeņeca Baltijas ceļa fotogrāfiju prezentācija.

Norises vieta: Latvijas Kara muzeja Konferenču zāle.

Atklāšanas laiks: 21. augustā plkst. 12:00

Kontaktpersona: Ieva Kvāle 28348675, 67220295, izglitiba@karamuzejs.lv

23.augusts

„Baltijas ceļa" 20. gadadienai veltītas aploksnes zīmogošana

Pirmās dienas aploksnes zīmogošana 23.augustā plkst. 10.00 -15.00

Organizē: Tautas Frontes Muzejs un Latvijas pasts

Norises laiks: 23.augustā no plkst. 10.00 līdz 15.00

Norises vieta: Tautas frontes muzejā, Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15

Kontaktpersonas: Ilze Bule, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv; Edmunds Bebrišs, Latvijas Pasts


21.-23.augusts

Baltijas Asamblejas rīkotie svinīgie pasākumi

Baltijas Asambleja rīko svinīgo Baltijas ceļa braucienu, kura dalībnieki izbrauks Baltijas ceļa maršrutu un vedīs Baltijas vienotības lāpu, kura tiks aizdegta Tallinā un no kuras tiks aizdegti ugunskuri to pilsētu centros, kur piestās Baltijas ceļa dalībnieki.

Katrā Baltijas valstu galvaspilsētā ar Baltijas Asamblejas medaļu tiks apbalvoti Baltijas ceļa iniciatori un galvenie organizētāji. 22.augustā plkst.19:00 pie Saeimas notiks svinīga BA medaļas pasniegšanas ceremonija. No Latvijas šī medaļa tiek piešķirta Baltijas Padomes Pērnavas un Cēsu komunikē parakstītājiem: Ivaram Godmanim, Dainim Īvānam, Valentīnai Zeilei, Arnoldam Klotiņam, Jānim Lucānam, Baltijas ceļa galvenajiem organizētājiem: Sandrai Kalnietei, Dzintrai Padedzei, Ivaram Prauliņam, Sarmītei Ēlertei, Intam Upmacim un Jānim Škaparam.

23.augusta pēcpusdienā Viļņā notiks svinīgā parlamenta sēde, kurā piedalīsies visi trīs Baltijas valstu parlamentu priekšsēdētāji.

Kontaktpersona: Ingrīda Putniņa, Latvijas Republikas Saeima, 67087335, Ingrida.Putnina@saeima.lv

22.-23. augusts

Baltijas Ceļam veltīts motobrauciens („Baltic Chain Run")

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas motociklistu klubu kopīgi organizēts „Baltijas Ķēdes Brauciens" ( Baltic Chain Run ), kam maršruts izvēlēts atbilstoši notikušajam Baltijas ceļam no Viļņas un Tallinas uz Siguldu, kur vakarā notiks „Baltijas ceļa" 20.gadadienas atzīmēšana ar uzrunām un koncertu.

Pasākumu organizē Igaunijas Motociklistu klubu Asociācija ( EMCA ).

Vairāk: http://balticchainrun.emca.ee/

Kontaktpersona: Aare Kõuts , EMCA prezidents, aare@piratica.ee

Baltijas ceļš: izstādes - foto un dokumentu liecības

1.- 31.jūlijs

Izstāde „Baltijas Ceļš"

Izstāde skatāma Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas ēkas logos, Šķūņu ielā 11, Rīgā.

Izstādi sagatavojusi Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekcija, izmantojot Lietuvas Nacionālā arhīva, Igaunijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts kinofonofotodokumentu arhīva, Tautas frontes muzeja dokumentus.

Kontaktpersona: Digne Bērze, 67226532, digne.berze@arhivi.lv

No augusta

Ceļojoša fotoizstāde „The Baltic Way that moved the world"

Ārlietu ministrijas organizēta izstāde, kurā apkopotas foto un dokumentu liecības par „Baltijas ceļa" norisi Baltijas valstīs, kā arī citviet pasaulē.

Augustā izstāde būs skatāma Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas 1.stāva foajē, K.Valdemāra ielā 3 (apmeklējumus pieteikt pa tālruni 67015984).

8.septembrī ekspozīcija tiks izstādīta seminārā „Baltijas ceļš: trīs valstis roku rokā. Igaunija, Latvija, Lietuva. 1989-2009" Francijas Senātā, Parīzē. No 11. septembra līdz 2. oktobrim izstāde atradīsies Francijas asociācijas Le Pont-Neuf galerijā Parīzē (31, rue du Pont Neuf, 75001 PARIS). Ar oktobri izstāde būs brīvi pieejama izstādīšanai arī citās valstīs.

Izstādes kurators: fotogrāfs Ilmārs Znotiņš.

Kontaktpersona: Elīna Krēsliņa, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, 67015984, elina.kreslina@mfa.gov.lv

Septembris

Baltijas valstu vēstniecību un Francijas Senāta Parīzē rīkotie „Baltijas ceļa" 20.gadadienai veltītie pasākumi:

8.septembris - pēcpusdienas seminārs „Baltijas ceļš: trīs valstis roku rokā. Igaunija, Latvija, Lietuva. 1989-2009" („ La Voie balte : trois pays main dans la main. Estonie, Lettonie, Lituanie. 1989 – 2009 ") - semināra mērķis ir pārrunāt „Baltijas ceļa" vēsturisko nozīmi, izanalizēt 20 gados noieto Baltijas valstu attīstības ceļu un dalīties Eiropas Savienības nākotnes redzējumā.

Seminārā piedalīsies Senāta Francijas-Baltijas valstu starpparlamentārās sadarbības grupas prezidents Denis Badré, Igaunijas un Latvijas parlamentu vadītāji, Lietuvas ārlietu ministrs un „Baltijas ceļa" organizētāji Marts Lārs, Sandra Kalniete, Vitauts Landsberģis.

Seminārs tiek organizēts ar Senāta prezidenta Gérard Larcher un Senāta Francijas-Baltijas valstu starpparlamentārās sadarbības grupas prezidenta Denis Badré patronāžu.

<!--[if !supportLists]--> Ceļojošā fotoizstāde „The Baltic Way that moved the world"

Filmu demonstrēšana

Kontaktpersona: Vita Timermane-Moora, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, 67016476, vita.timermane-moora@mfa.gov.lv


No 12. augusta

Izstāde „Baltijas brīvības ceļš 1987 - 1991"

No 2009. gada 12. augusta, godinot Baltijas brīvības ceļa 20 gadadienu, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā būs apskatāma izstāde „Baltijas brīvības ceļš 1987 - 1991".

Izstāde ar fotogrāfiju palīdzību stāsta par nozīmīgu posmu latviešu tautas dzīvē 20. gadsimta 80. un 90. gados. To veido liels informatīvs stends, kurā izstādītas fotogrāfijas, kas dokumentējušas posmu ceļā uz Latvijas neatkarību. Kā vienu no spilgtākajiem notikumiem izstāde atspoguļo 1989. gada 23. augustu, pulksten 19.00, kad 1,5 miljoni cilvēku Latvijā, Lietuvā un Igaunijā sadevās rokās, izveidojot cilvēku ķēdi 600 km garā ceļa posmā Tallina, Rīga un Viļņa.

Izstāde Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā pirmo reizi bija skatāma 2005. gada pavasarī. Jau pagājušajā gadā tā sāka ceļot un bija apūkojama Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālēs , kā arī vairākās Rīgas skolās. Muzejā izstāde būs skatāma līdz septembrim.

Norises vieta: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Kontaktpersona: Zane Kronberga, LNVM Muzeja pedagoģijas un izstāžu nodaļas vadītājas vietniece, tālr.: 67221357, epasts: info@history-museum.lv

Augusts – septembris

Izstāde "Dziesmotā revolūcija. Brīvības atdzimšana."

Vēsturisko liecību - dokumentu un fotogrāfiju izstāde par latviešu tautas atmodas 20.gs. nogales sabiedriskajiem un politiskajiem procesiem. Norises vieta: Brisele, Latvijas pārstāvniecība Eiropas Savienībā.

Kontaktpersonas: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv; Inese Allika, Latvijas pārstāvniecība Eiropas Savienībā, +3222383206, inese.allika@mfa.gov.lv


Augusts

Izstāde "Par brīvību, par neatkarību, par demokrātiju…"

Vēsturisko liecību izstāde par nevardarbīgās pretošanās akciju "Baltijas ceļš". Akcijas „Baltijas ceļš" atspoguļojums fotogrāfijās un dokumentos.

Izstādes atklāšana: 23.augustā plkst.16.30

Norises vieta: Tautas frontes muzejs, Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15

Kontaktpersona : Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv

20.augusts - 1.novembris

Izstāde "Baltijas Ceļš: Skats no malas"

Tematiska izstāde par „Baltijas ceļa" norisi un atspoguļojumu

Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzeja pagalms, Strēlnieku laukums 1, Rīga

Vairāk: www.omf.lv

Kontaktpersona: Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv

20.augusts - 1.novembris

Trīs Baltijas valstu jauniešu projekta "Back for the Future!" prezentācija – izstāde

Izstāde, kurā apkopoti Igaunijas, Latvijas un Lietuvas jauniešu kopīga pētījuma par „Baltijas ceļa" nozīmi laikabiedru acīs rezultāti, kā arī jauniešu veidotie plakāti par „Baltijas ceļu".

Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzeja pagalms, Strēlnieku laukums 1, Rīga

Vairāk: www.omf.lv

Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv

„Baltijas ceļam" veltītie pasākumi 2009. gada 23. augustā Rīgā

Atmiņu pēcpusdiena „Atcerēsimies akciju „Baltijas ceļš" pirms 20 gadiem"

Latvijas , Lietuvas un Igaunijas akcijas „Baltijas ceļš" organizatoru, aktīvistu tikšanās atmiņu pēcpusdienā Rīgā

Pasākumu programmā:

  • vēsturisko liecību izstādes "Par brīvību, neatkarību, demokrātiju..." atklāšana
  • akcijas "Atmiņas - liecības par akciju "Baltijas ceļš""prezentācija
  • akcijas Baltijas ceļš 20.gadskārtai veltītas aploksnes prezentācija

Pasākuma sākums: plkst. 16.30.

Norises vieta: Tautas frontes muzejs, Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15

Kontaktpersona: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv

Baltijas vienotības skrējiens "Sirdspuksti Baltijai"

„Sirdspuksti Baltijai" atklāšanas pasākumu 6. augustā plkst. 11:00 pie Brīvības pieminekļa.

Atzīmējot Baltijas ceļa 20. gadadienu, 2009. gada 22. un 23. augustā notiks Baltijas vienotības skrējiens „Sirdspuksti Baltijai". Visas 3 Baltijas valstis atjaunos vēsturisko Baltijas ceļu diennakti garā skrējienā, kas sāksies Tallinā un Viļņā un finišēs 23.augusta vakarā plkst. 20:00 Rīgā, pie neatkarības simbola – Brīvības pieminekļa. 671 kilometru garais maršruts ir sadalīts 1 km stafetes posmos, un ikviens baltietis ir aicināts pievienoties vadošajiem skrējējiem savā izvēlētajā kilometrā.

„Sirdspuksti Baltijai" notiek, lai atkal sajustu Baltijas valstu vienotību, atsauktu atmiņā kopīgo cīņu par brīvību un lai pierādītu mūsu nacionālās apziņas dzīvotspēju . Reģistrācija skrējienam tiks uzsākta 6. augustā plkst. 12:30 akcijas mājas lapā www.baltijascelam20.lv.

„Aicinām cilvēkus nolikt savu darāmo, iziet no mājas un skriet – aiz cieņas pret vēsturi, aiz pienākuma pret rītdienu un aiz mīlestības pret savu zemi. Līdz 23. augustam katram būs iespēja izvēlēties savu kilometru un skrienot pievienot savu sirds ritmu kopējam Baltijas pulsam," saka „Sirdspuksti Baltijai" rīkotāji. Aicinājumam pievienojas arī skrējiena patrons – Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Pasākuma programmā:

● Akcijas pieteikums un pirmo skrējēju reģistrācija

● Prezidenta aicinājums piedalīties Baltijas vienotības skrējienā

● Sabiedrībā zināmu cilvēku atskats uz Baltijas ceļu pirms 20 gadiem un motivācija pievienoties skrējienam „Sirdspuksti Baltijai"

Pasākumā piedalās:

● Valdis Zatlers, Latvijas Valsts prezidents

● Skrējiena iniciatori – Latvijas Orientēšanās federācijas pārstāvji

● Baltijas ceļa 1989 rīkotāji un dalībnieki

● Sabiedrībā zināmi cilvēki, kuri piedalīsies Baltijas vienotības skrējienā

Kontaktpersona: Anda Vaiče, mediju koordinatore, anda@deepwhite.lv, tālrunis 20 392 276.

Multimediju CD "Latvijas Tautas fronte: dzīvā vēsture" prezentācija

Akcijas „Baltijas ceļš" jubilejas datums tiek atzīmēts ar multimediju programmas „Latvijas Tautas fronte: dzīvā vēsture" pirmizrādi. Multimediju programma atklāj Latvijas Tautas frontes rašanās cēloņus, apstākļus un attīstību Trešās atmodas laikā, kā arī tās nozīmi Latvijas neatkarības atgūšanā.

Pasākuma sākums: tiks precizēts

Norises vieta: Rīgas Kongresu nama Lielā zāle

Kontaktpersona: Madara Dzalbe , SIA Dd Studio , 67 205 366, madara.dzalbe@dd.lv

Svētbrīdis Rīgas Domā

Veltījums akcijas „Baltijas ceļam-20" ietvaros , Molotova - Ribentropa pakta 70 gadadienā.

Pēc dievkalpojuma ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa.

Sākums: plkst. 12.00

Norises vieta: Rīgas Doms

Kontaktpersona: Ilze Bule , Tautas frontes muzejs 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv,

Aizlūgums par tautas vienotību Rīgas Lutera baznīcā

Sākums: plkst. 10:00

Norises vieta: Rīgas Lutera baznīca, Torņakalns

Organizators: Rīgas Lutera draudze

Kontaktpersona: Ruta Cimdiņa, 29451112, rutacim@inbox.lv

Torņakalns sadodas rokās

Norises vieta: Jāņa Akuratera muzejs, Pārdaugava

Organizators: Jāņa Akuratera muzejs

Kontaktpersonas: Aija Andžāne, muzeja speciāliste, izstādes "Zem bērziem" kuratore, 28368441; Ruta Cimdiņa, muzeja vadītāja, 29451112; akuratera.muz@inbox.lv
"Veltījums Baltijas ceļa 20 gadei - Sirdspukti Baltijai"

Koncerts, akcijas "Sirdspukti Baltijai" noslēgums un Ugunsceļa iedegšana atzīmējot Baltijas ceļa 20.gadadienu.

Norises vieta: Brīvības piemineklis, Rīga

Norises laiks: plkst. 18.30 - 22.00

Koncerta sākums plkst. 18.30

Akcijas "Sirdspuksti Baltijai" skrējiena dalībnieku sagaidīšana un noslēgums plkst. 19.30

Ugunsceļa iedegšana plkst. 20.30

Kontaktpersona: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv

Diāna Čivle, Rīgas Domes Kultūras departaments, 26496644, diana.civle@riga.lv
Citviet Latvijā:

Bauska: Bauskas pilsētas tautas namā veltījums „Baltijas ceļa" 20 gadu jubilejai "Atmostas Baltija"

Videofilma par Baltijas ceļa 15 gadadienas atzīmēšanu Grenctālē 2004.gadā uz Valsts robežas, kā arī novada amatierkolektīvu koncerts

Daugavpils: izstādes „Baltijas Ceļam- 20" atklāšana

Izstādi organizē Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs

Izstādes atklāšana- 21.augustā.

Kontaktpersona: Valentīna Slavkovska, 65424073 vai 26598639

Jelgava: „Memoriāls sāpju ceļš"

Norises vieta: pie pieminekļa Jelgavas Svētbirzē

Jēkabpils: pasākumu kopums " Okupācijas dekadence - Baltijas Ceļš"

* No 18. augusta - Čehijas Republikas vēstniecības Latvijā izstāde „Prāgas pavasaris". Norises vieta : Jēkabpils Tautas nams, Vecpilsētas laukums 3, Jēkabpils

* 21. augustā plkst. 13.00 tikšanās ar Čehijas Republikas vēstnieku Latvijā Tomašu Pštrossu - atmiņu stāstījums par notikumiem Čehijā 1968.gadā. Norises vieta : Jēkabpils Tautas nams, Vecpilsētas laukums 3, Jēkabpils

* 21. augustā plkst. 12.00 Jēkabpils fotomākslinieku izstādes „Jēkabpilieši Baltijas ceļā pirms 20 gadiem...." atklāšana. Norises vieta: Jēkabpils pilsētas bibliotēka, Vecpilsētas laukums 3 C, Jēkabpils

* 21. augustā plkst. 14.00 Tematiska atmiņu pēcpusdiena „Baltijas ceļš – robeža starp „toreiz" un "tagad"" . Piedalās jēkabpilieši – Baltijas ceļa dalībnieki. Norises vieta : Jēkabpils Tautas nams, Vecpilsētas laukums 3, Jēkabpils

Kontaktpersona : Ilga Cimbule, 29255407; ilga.cimbule@jekabpils.lv

Koknese: Svinīgais pasākums "Likteņdārzā"

Kontaktpersona: Valda Auziņa, 6789535


Lielvārde: Izstāde „Baltijas ceļam - 20".

Norises vieta: Lielvārdes pilsētas bibliotēka.

Saulkrasti: akcija „Baltijas Ceļam – 20"

Saulkrastu novada PA „Saulkrastu kultūras centrs" aicina 23. augustā plkst.19.00 pilsētas centrā (pie Saulkrastu aptiekas ēkas Raiņa un Ainažu ielas krustojumā) visus godināt Baltijas valstu vienības akcijas „Baltijas ceļš" divdesmitgadi un vēlreiz sadoties rokās. Notikums turpināsies Domes dārzā, kur pie ugunskura kopīgi atcerētos šo saviļņojošo laiku un izdziedātu skaistākās un skanīgākās latviešu tautas gara dziesmas!

Organizators: Pašvaldības aģentūra „Saulkrastu kultūras centrs"

Norises laiks: 23.augusts 19.00

Norises vieta: Saulkrastu pilsētas centrs (pie Saulkrastu aptiekas ēkas Raiņa un Ainažu ielas krustojumā); Domes dārzs.

Kontaktpersona: Judīte Krūmiņa, PA „Saulkrastu kultūras centrs", tālr. 67954179, e-pasts: judite.krumina@saulkrasti.lv

Mājas lapas adrese: www.saulkrasti.lv


Valka: atmiņu vakars „Toreiz, pirms 20 gadiem un šodien..."

Norises vieta: Valkas pilsētas bibliotēka

A.Vējiņa fotoizstāde „Piemineklis brīvībai"

Norises vieta: Valkas Novadpētniecības muzejs

Kontaktpersona: Ruta Garsele, bibliotēkas speciāliste, 64723672

Valka: Atmiņu pasākums „Baltijas ceļam- 20".

Pasākums ietvers sevī fotomākslinieces Gunas Oškalnas- Vējiņas izstādi „Piemineklis Brīvībai", kura varēs apskatīt no 20. augusta līdz 10.oktobrim Valkas Novadpētniecības muzejā.

Norises laiks: 20. augustā plkst. 18:00 – pasākuma atvēršana.

Norises vieta: Valkas Novadpētniecības muzejs

Organizators: Valkas Novada dome un Valkas Novadpētniecības muzejs.

Kontaktpersona: Meldra Cimdiņa, muzeja direktore, 64781199

Valka: Izstāde „„Baltijas ceļš"- Baltijas republiku vienotības simbols".

„Baltijas ceļš" grāmatās un preses izdevumos.

Norises vieta: Valkas pilsētas bibliotēka

Norises laiks: no 4. augusta līdz 4. septembrim.

Organizators: Valkas pilsētas bibliotēka

Kontaktpersona: Ruta Garsele, bibliotēkas speciāliste, 64723672

Valmiera: Izstāde „Baltijas ceļam- 20"

Norises vieta: Valmieras Eiropas Savienības informācijas punkts, Valmieras bibliotēka

Kontaktpersona: Malva Šķēle, 64207226, malva.skele@vcb.valmiera.lv

Valmieras rajona Naukšēnu pagasts: Baltijas ceļam veltītas piemiņas zīmes atklāšana uz Latvijas- Igaunijas robežas

Pieminekļa autors: tēlnieks Andris Dunkurs

Kontaktpersona: Leo Liiber, Karksi pilsētas pašvaldība, leo.liiber@mail.ee


Valmieras rajona Ķoņu pagasts: Baltijas ceļam veltītas piemiņas zīmes atklāšana uz Latvijas- Igaunijas robežas.

Organizatori: Naukšēnu novada Ķoņu pagasta pārvalde sadarbojoties ar Igaunijas Karksi pašvaldību.

Norises laiks: 23. augustā plkst. 17:00

Pasākuma programma:

Piemiņas zīmes atklāšana - piedalās Anša Rūtentāla kustību teātris no Rīgas

Uzrunas.

Koncerts: piedalās dziedātāji Ieva Akuratere no Rīgas un Teniss Megi no Tallinas, Valmieras kultūras nama vīru koris „Imanta", Rūjienas kultūras nama pūtēju orķestris kā arī vietējie Naukšēnu novada mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi.

Kinobuss no Tallinas (atmiņu filmu demonstrēšana par Baltijas ceļu)

Ugunskurs.

Visiem kopā sadziedāšānās un sadancošanās .

Uz pasākumu aicināti abu valstu prezidenti, bijušie Tautas frontes vadītāji un citi pārstāvji un amatpersonas, kā arī visi iedzīvotāji, kuriem rūp un, kuriem dārga mūsu valstu brīvība, neatkarība un labāka nākotne.

Pieminekļa autors: tēlnieks Andris Dukurs

Kontaktpersona: Leo Liiber , Karksi pilsētas pašvaldība, leo.liiber@mail.ee, tālr.+372 434 1108

Maruta Krastiņa, Naukšēnu pašvaldības Ķoņu pagasta pārvalde, oniete@inbox.lv, tālr. 28858719, 64263331

Alūksnes rajona Ilzenes pagasts: atceres pasākums pie ugunskuriem „Kad uguns liesmiņas sadodas rokās…"

Alūksnes rajona Pededzes pagasts: Literatūras izstāde pagasta bibliotēkā „Baltijas vienotība"

Alūksnes rajona Trapenes pagasts: Atceres pasākums un koncerts

Alūksnes rajona Virešu pagasts: Tematiskā diena "Vienotībā ir spēks"

Ape: Atceres brīdis Apes pilsētas svētkos

Smiltene: akcija „Baltijas ceļam – 20"


Informāciju apkopoja Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa . Lai sarakstu papildinātu vai precizētu, lūdzam sazināties ar atbildīgajām kontaktpersonām LR ĀM!