EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
23.04.09.

Aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēti grāmatu un autortiesību svētki


Aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēti intelektuālajam īpašumam veltīti svētki. Šodien, 23.aprīlī ir Pasaules Grāmatu un autortiesību diena, savukārt 26. aprīlī – Pasaules Intelektuālā īpašuma diena.

Katalonijā aizsāktā Grāmatu un autortiesību diena veltīta Viljama Šekspīra dzimšanas dienai un nāves dienai un Migela de Servantesa nāves dienai 23. aprīlī. Spānijā šo dienu joprojām atzīmē, ievērojot savstarpējās apdāvināšanas tradīciju. Spāņu sievietes dāvina vīriešiem grāmatu, bet vīrieši sievietēm – rozi. Arī katrs grāmatas pircējs šajā dienā saņem dāvanu. Starptautisku nozīmi šim datumam UNESCO piešķīra 1996. gadā, kā mērķi izvirzot sabiedrības, īpaši jauniešu pievēršanu literatūrai un viņu izglītošanu autortiesību jautājumos.

„Kopš 1996. gada, kad pirmo reizi tika atzīmēta Grāmatu un autortiesību diena, ums ir bijusi lieliska iespēja kopīgi – visā pasaulē reaģēt uz jautājumiem un problēmām, kā arī jauniem izaicinājumiem grāmatu industrijā, mākslā un izglītībā. Šogad šī diena organiski iekļaujas ANO dekādes „Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” kontekstā, jo tās svarīgākais temats ir lasīt un rakstīt prasmes kā brīvības un neatkarības garants, un šīs prasmes savukārt nav iedomājamas bez grāmatu klātbūtnes, kas ir svarīgākais zināšanu instruments un medijs lasīt un rakstīt prasmju apguvē,” savā uzrunā, kas veltīta Pasaules Grāmatu un autortiesību dienai, norāda UNESCO ģenerāldirektors Koičiro Macura.

Pasaules Grāmatu un autortiesību dienā UNESCO aicina visas tās dalībvalstis iesaistīties šīs dienas atzīmēšanā un pievērst sabiedrības uzmanību izglītības un autortiesību jautājumiem.

Papildinformācija:
http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=36406&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālrunis: 29109268
E-pasts: liene@tels.lv