EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
08.04.10.

Aicinām uz izstādi „Sibīrijas tāsis..." Latvijas Okupācijas muzejā


2010. gada 24. martā Latvijas Okupācijas muzejā tika atklāta izstāde „Sibīrijas tāsis...". Tajā vēl līdz maija beigām ir apskatāmas uz bērza tāsīm rakstītas vēstules un zīmētas kartiņas, ko 20. gadsimta 40. un 50. gados rakstījuši padomju okupācijas varas deportētie Latvijas iedzīvotāji no nometinājuma vietām Sibīrijā saviem tuviniekiem un draugiem uz Latviju vai citiem izsūtītajiem.

Atklāšanas ceremonijā izstādes veidotājus un interesentus uzrunāja:
 Rita Petričeka – muzeja atbalstītāja,
 Guntis Kalme – Latvijas Evaņģēliski Luteriskās Baznīcas mācītājs,
 Gundega Michele – Latvijas Okupācijas muzeja direktore,
 Dagnija Baltiņa – UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre,
 Agrita Ozola – Tukuma muzeja direktore,
 Ieva Gundare – Latvijas Okupācijas muzeja jaunās ekspozīcijas darba grupas vadītāja.


Izstādei „Sibīrijas tāsis...” ir būtiska nozīme sabiedrības izglītošanā par vēstures jautājumiem, jo tajā skatāmās vēstules ir padomju laikmeta liecība, kas raksturo vienus no traģiskākajiem mirkļiem Latvijas vēsturē: arestus un deportācijas, kas kvalificējami kā cilvēktiesību pārkāpums.


Izstādē eksponēta lielākā daļa UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" 2009. Gadā Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās nominācijas "Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss" dokumentārā mantojuma. Vēstules uz bērza tāss uzskatāmas par retumu, jo Latvijas muzejos saglabājušās tikai 19 no savulaik vairākiem desmitiem tūkstošu līdzīgām vēstulēm. Vēstules glabājas septiņos Latvijas muzejos: Tukuma muzejā, Latvijas Okupācijas muzejā, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, Daugavas muzejā, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, kā arī Talsu novada muzejā.


UNESCO Latvijas Nacionālā komisija ar patiesu gandarījumu novērtē muzeju darbinieku ieguldīto darbu sabiedrības iepazīstināšanā ar tik emocionālām liecībām par Latvijas vēsturi un aicina ikvienu interesentu apmeklēt šo unikālo izstādi. Tā Latvijas Okupācijas muzejā būs atvērta vēl līdz maija beigām.


Vairāk informācijas par izstādi:
Latvijas Okupācijas muzeja mājas lapā – www.omf.lv