EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
20.03.09.

Aicina pievienoties Zemes stundai un vērot debesis
UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju 28. martā plkst. 20:30 iesaistīties Pasaules dabas fonda akcijā Zemes stunda, izslēgt visu apgaismojumu un vērot debesis.

28. martā ap 21:00 būs labi saskatāms Saturns. Mēness būs zemu pie horizonta – tuvosies rietam, un tam būs neliels šaurs sirpis. Šajā brīdī ikvienam, arī pilsētā būs iespēja novērot vairāk zvaigžņu nekā parasti populārajos zvaigznājos Lielais Lācis, Orions u.c. Piemēram, ja Rīgā tiks izslēgtas visas gaismas, galvaspilsētas iedzīvotāji varētu saskatīt arī Piena Ceļu, kas šobrīd ir iespējams tikai vismaz 10 kilometrus ārpus Rīgas.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Pasaules dabas fonds un Latvijas Astronomijas biedrība Zemes stundā aicina rīdziniekus pulcēties Esplanādē pie Raiņa pieminekļa, kur ikvienu sagaidīs astronomijas profesionāļi un entuziasti ar teleskopiem un binokļiem, lai dotu iespēju vērot debesis.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Astronomijas biedrība ikvienam interesentam piedāvā arī 28. marta zvaigžņu karti, lai, izslēdzot elektrību savās mājās, katrs zinātu, kur debesīs meklēt to, ko ikdienā gaismas piesārņojuma dēļ nav iespējams redzēt. Karte ir pieejama www.unesco.lv, www.pdf.lv un www.astronomija2009.lv.

Zvaigžņu karte

2009. gads pēc UNESCO iniciatīvas ir pasludināts par Starptautisko astronomijas gadu, un tam veltīto pasākumu mērķis visā pasaulē ir atzīmēt 400. gadadienu, kopš Galileo Galilejs pavērsa teleskopu pret debesīm, iezīmējot jaunu posmu cilvēces izpratnē par Saules sistēmu un Visumu. Starptautiskā astronomijas gada ietvaros visā pasaulē tiek organizēti izglītojoši un informatīvi pasākumi, lai ikvienu tuvāk iepazīstinātu ar šo zinātnes nozari un mudinātu uzzināt ko vairāk par Visumu, zvaigznēm, astronomijas zinātni un tās pētniecību. Virkni pasākumu ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas atbalstu Latvijas Astronomijas biedrība organizē arī Latvijā. Plašāk par tiem: www.astronomija2009.lv

Papildinformācija:
http://www.astronomy2009.org/globalprojects/cornerstones/darkskiesawareness/
http://www.darkskiesawareness.org/