EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
05.12.08.

36. Starptautiskā bērnu mākslas konkursa-izstādes LIDICE apbalvošanas ceremonija


Vakar, 2008. gada 4. decembrī Čehijas Republikas vēstniecībā notika Starptautiskā bērnu mākslas konkursa-izstādes LIDICE 2008 Latvijas laureātu apbalvošanas ceremonija. Ceremonijā tika pasniegti 24 atzinības diplomi, kā arī 2 konkursa augstākās atzinības – LIDICEs medaļas ar rozi.

Starptautiskais bērnu mākslas konkurss-izstāde LIDICE pasaulē tiek rīkots jau kopš 1960. gadu beigām Čehijas pilsētā Lidicē, lai ik gadu pieminētu Lidices 1942. gadā nacistu nogalinātos bērnus, kā arī visus pasaules bērnus, kas cietuši pasaules karos un konfliktos. Kopš 1972. gada konkurss-izstāde tiek organizēta arī starptautiski, šobrīd ikgadējā bērnu mākslas izstādē vienojot bērnus no 48 dažādām pasaules valstīm.

Latvijas bērni konkursā-izstādē piedalās kopš 2000. gada un gadu gaitā LIDICEs konkursa-izstādes noteiktās tēmas ir kļuvušas par nozīmīgu daudzu Latvijas mākslas skolu, pulciņu un darbnīcu iedvesmas avotu darbu izstrādei. Konkursā-izstādē radošās izpausmes tehnikā nav ierobežojumu un ikviens bērns ir aicināts piedalīties gan ar zīmējumu, gan tekstilijām, gan arī plastiku un fotogrāfijām. Konkursa-izstādes tēmas ik gadu tiek noteiktas kopā ar UNESCO Čehijas Nacionālo komisiju atbilstoši UNESCO pasaules attiecīgā gada prioritātēm. Tā 2006. gadā Starptautiskās bērnu mākslas izstādes LIDICE tēma bija Planēta Zeme, mudinot bērnus pievērst uzmanību vides aizsardzības, dzīvās un nedzīvās dabas, kā arī Planētas veidošanās un rašanās jautājumiem. Bet 2007. gadā izstādes galvenā tēma bija sports un godīgas spēles jautājumi.

2008. gadā bērniem tika piedāvātas 2 tēmas. Pirmā tēma bija „Kartupelis”, uzsverot to, ka šis dārzenis bija pasludināts par 2008. gada galveno dārzeni. Bet otra tēma bija „Pasaules valodas”. Tā kā 2008. gads UNESCO zīmē norit kā Starptautiskais daudzvalodību gads, ikviens bērns bija aicināts izvērtēt un attēlot, kā viņš redz, dzird un sajūt pasaules valodas. Neskatoties uz diezgan sarežģīto tēmu, konkursam tika pieteikti ap 1000 darbu no dažādām Latvijas vietām.

Konkursa-izstādes laureātu apbalvošanas ceremonijā aicināta piedalīties bija arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa. Viņa savā uzrunā uzsvēra, ka neskatoties uz to, ka UNESCO programmas un mērķi ārēji var šķist politiski un filozofiski sarežģīti jautājumi, tomēr šis starptautiskais konkurss pierāda, ka bērniem ir gan interese, gan atbildības izjūta, gan arī vēlme šajās tēmās iedziļināties un dot savu pienesumu to attīstībai caur savu radošo potenciālu. „Mums ir svarīgi caur savu bērnu talantu un ticību pasaulei spēt paskatīties uz ikvienam no mums svarīgām tēmām ar citām acīm un uzklausīt, ko bērns mums ir vēlējies pateikt vai dot! Ļaujot bērniem izcelties, izkopt savus talantus, atrast sev īpatno un raksturīgo, mēs nodrošinām gan tik nepieciešamo dialogu pieaugušo un bērnu starpā, gan veicinām to iesaisti un atbildību, gan arī ļaujam viņiem justies piederīgiem un svarīgiem.”

2009. gada, 37. Starptautiskā bērnu mākslas konkursa-izstādes „LIDICE 2009” tēma arī sadarbībā ar UNESCO ir „Atklāj sev Visumu!”. Jo nākamais gads UNESCO kalendārā iezīmējas kā Starptautiskais Astronomijas gads, atzīmējot kā tieši pirms 400 gadiem Galileo Galilejs pirmo reizi izmantoja debesu pētniecībā teleskopu. Arī Latvijā Starptautiskais Astronomijas gads tiks atzīmēts rīkojot gan dažādus konkursus, gan aicinot uz debesu vērojumiem, gan arī uz filmu demonstrējumiem un ekskursijām Latvijas observatorijās.

Atzīstot šī konkursa-izstādes piedāvātās iespējas, kā arī uzsverot Latvijas tradīcijas un daudzos talantus mākslās, UNESCO LNK aicina ikvienu Latvijas bērnu piedalīties 37. Starptautiskajā bērnu mākslas konkursā-izstāde, tēlojot savu skatījumu uz Visumu, par Visuma atklāšanu, zvaigznēm, citām planētām, kā arī tiem, kas debesis vēro – astronomiem.

Papildinformācija un informācija par konkursa-izstādes nolikumu:
http://www.lidice-memorial.cz/vystava/36/index-ocen_en.html
http://www.vjic.gov.lv/?sadala=686