EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
06.11.06.

10. novembrī – ANO Pasaules zinātnes diena

Šonedēļ – 10. novembrī visā pasaulē tiks atzīmēta ANO Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai. Par godu šai dienai UNESCO dalībvalstīs notiek dažādi pasākumi un kampaņas, kas veltītas zinātnes jautājumiem.

Latvijā šonedēļ UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), Latvijas Universitāti (LU), Britu padomi un citām organizācijām rīkos vairākas Pasaules zinātnes dienai veltītas aktivitātes, kuru mērķis ir veicināt jauniešu interesi par zinātni, parādot to kā intriģējošu un interesantu mūsu dzīves sastāvdaļu.

UNESCO LNK ģenerālsekretārs Rolands Ozols stāsta: „Zinātne ir nozīmīgs faktors jebkuras tautsaimniecības un cilvēces attīstībā kopumā. UNESCO atzīmē šo dienu, lai visā pasaulē pievērstu uzmanību tam, cik būtiska loma ir zinātnei attīstībā jebkurā jomā un ka tā var dot būtisku ieguldījumu arī miera uzturēšanā, jo attīstība, kā zināms, var notikt gan miermīlīgi, gan agresīvi.”

„Man ir patiess prieks, ka šogad arī Latvijā par godu ANO Pasaules zinātnes dienai notiek vairāki pasākumi ar mērķi veicināt interesi par zinātni sabiedrībā. Par to saku paldies mūsu sadarbības partneriem – IZM, LU, Britu padomei, Daugavpils Universitātei u.c.,” norāda UNESCO LNK ģenerālsekretārs Rolands Ozols.

No 6. līdz 10. novembrim Daugavpils Universitātē notiek Daugavpils Zinātnes festivāls, kura mērķis ir popularizēt zinātnes nozīmi sabiedrībā. Tā laikā paredzētas lekcijas, piemēram, par to, kā mirst šūnas, kas mīt ezerā, kā izcēlās cilvēks u.c., notiks konkursi un diskusijas dažādu vecumu auditorijām, darbosies Zinātnes pilsētiņa, kurā interesenti varēs iepazīt zinātņu pielietojumu ikdienas dzīvē un apmeklēt praktiskās darbnīcas „Iepazīsim vaboles!”, „Kas ir DNS?”, „Dzīvība ūdens pilienā” u.c. Visi interesenti Zinātnes festivāla laikā ir aicināti apmeklēt zinātniskos institūtus Daugavpilī – Sistemātiskās Bioloģijas institūtu, Latgales pētniecības institūtu, Mutvārdu vēstures centru, Inovatīvās mikroskopijas centru un Bioloģisko resursu izpētes un pārvaldes institūtu.

7. un 10. novembrī atvērto durvju dienas notiks piecos zinātniskajos institūtos arī Rīgā. Uz tiem tiek aicināti UNESCO Asociēto skolu projekta audzēkņi. Atvērto durvju dienu laikā viņi varēs iepazīties ar institūtu darbību, pētāmajām jomām un praktiskiem pētījumu piemēriem. Skolēnus uzņems LU Cietvielu fizikas institūts, LU Matemātikas un informātikas institūts, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, LU Biomedicīnas pētījumu un studiju cents un LU Latviešu folkloras krātuve.

Savukārt 10. novembrī plkst. 18:00 jau septīto reizi LU kafejnīcā, Rīgā, Raiņa bulvārī 19 notiks Zinātnes kafejnīcas diskusija. Tā tiks veltīta politikas un zinātnes mijiedarbības jautājumiem, un vakara sarunu temats būs „Latvija ceļā uz zināšanu sabiedrību”. Diskusiju vadīs LU pasniedzējs Juris Šteinbergs, kā eksperti piedalīsies akadēmiķis Andrejs Siliņš, LU zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks, Latvijas Tehnoloģiskā centra direktors Jānis Stabulnieks un LU profesore Maija Kūle.


Papildinformācija:
Anda Šaka, projekta koordinatore
Tālr.: 7325109
E-pasts: anda@unesco.lv