EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
11.09.17.

Pasaules lielākajā mācību stundā aicina pētīt katram savu pārtikas patēriņu

Publicitātes attēls.
Ar mērķi izvērtēt ikdienā patērēto pārtiku un mainīt savus paradumus, tādejādi sekmējot ilgtspējīgu planētas attīstību, šī gada 18. septembrī vienlaikus gandrīz simts pasaules valstīs aizsāksies starptautiskā izglītības akcija “Pasaules lielākā mācību stunda”. Akcijai jau trešo gadu aicinātas pievienoties arī Latvijas izglītības iestādes.
 
“Mēs izvēlamies tērēt dārgos dabas resursus, lai uzturētu pārtikas industriju, kas ir līdzatbildīga gan par mūsu veselības, gan planētas stāvokļa pasliktināšanos. Mēs turpinām tērēt ierobežotos resursus veidos, kas apdraud mūsu pašu dzīvi un arī nākamās paaudzes,” tā situāciju pārtikas patēriņa jomā skaidro pasaulslavenais šefpavārs Džeimijs Olivers (Jamie Oliver),kurš pats savulaik uzsācis iniciatīvu “Ēdiena revolūcija”, lai uzlabotu skolēnu izpratni par veselīgu uzturu.
 
Šī gada izglītības akcijas vadmotīvs ir ilgtspējīgs pārtikas patēriņš un veselīgs dzīvesveids, kas saskan ar ANO noteiktajiem Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, ko pasaules valstis, tostarp Latvija, apņēmušās sasniegt līdz 2030. gadam. 
 
“Aicinām pedagogus un skolēnus piedalīties gan tematiskajā pārtikas projektā “Katram šķīvim savs stāsts”, gan pašiem sagatavot mācību stundu, nodarbību, semināru, lekciju vai citu pasākumu plānus, veltot tos kādam no 17 ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Analizējot savus un savas ģimenes pārtikas patēriņa paradumus, piemēram, kur ēdiens ir ražots, kā tas ir iepakots, kas ar pārtiku notiek, ja tā nonāk atkritumos, ceram ikvienam palīdzēt ieraudzīt sasaisti starp savām izvēlēm un to ietekmi uz pasauli, tai skaitā, uz klimata pārmaiņām, nabadzības un nevienlīdzības mazināšanu,” skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāja Ilze Dalbiņa.
 
Visi Latvijā izstrādātie izglītojošo aktivitāšu plāni tiks apkopoti tematiskā publikācijā un radošākie no tiem – apbalvoti akcijas noslēguma ceremonijā šī gada decembrī. Mācību stundu plānus ikviens var īstenot gan septembrī, laikā no 18. līdz 24. septembrim, vienlaikus ar pārējām pasaules valstīm, gan arī oktobrī, no 9. līdz 15. oktobrim UNESCO nedēļas laikā. Šogad tās tēma ir “Kultūras mantojums lietojumā”, pievēršoties kulinārā mantojuma apzināšanai. Sagatavotos mācību plānus ar īsu aprakstu un fotogrāfiju izglītības iestādes aicinātas iesūtīt līdz šī gada 30. oktobrim UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai, adresējot uz e-pastu: programmas@unesco.lv
 
Akciju Latvijā organizē UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, to atbalsta Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī nevalstiskās organizācijas, tostarp Latvijas platforma attīstības sadarbībai, Latvijas Augstskolu pedagogu sadarbības asociācija, Vides izglītības fonda Ekoskolu programma u.c.